Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Wynajem mieszkania a rachunki za prąd – jak nie narazić się na długi lokatorów?

  Jeśli kupujesz mieszkanie w celu inwestycyjnym, na pewno masz wiele na głowie. Nie zapomnij jednak o prądzie. Korzystna umowa, na warunkach sprzyjających wynajmującemu, jest dodatkowym zabezpieczeniem przed zadłużeniem nieruchomości. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, podpisując umowę na energię elektryczną.

  Sposób rozliczenia

  Przygotowując mieszkanie pod wynajem, należy podpisać umowę na prąd, która zapewni wynajmującemu najwięcej komfortu. Warto więc wybrać sposób rozliczenia adekwatny do charakteru wykorzystania lokalu. W przypadku najmu najlepiej zdecydować się na rozliczenia rzeczywiste. Dzięki temu rachunki będą zgodne z faktycznym stanem zużycia. Najemca nie będzie płacił na podstawie prognozowanego zużycia energii, więc nie będą konieczne ani dopłaty, ani rozliczenia na koniec roku. W ten sposób unikniesz też sytuacji, w której nowy najemca będzie musiał pokryć koszty zużycia energii elektrycznej za okres najmu poprzedniego najemcy.

  Pamiętaj też, że jeśli zależy ci na czasie, możesz wybrać sposób rozliczenia, zamawiając umowę na prąd również przez internet.

  Licznik przedpłatowy

  Część wynajmujących, w trosce o maksymalne zabezpieczenie mieszkania przed długami, decyduje się na instalację licznika przedpłatowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu lokator sam ponosi koszty zużycia prądu, wykupując jego odpowiednią ilość. Jeśli tego nie zrobi, po prostu nie będzie mógł korzystać z energii elektrycznej.

  Warto podkreślić, że jest to rozwiązanie sprzyjające również najemcy. Licznik można doładować nawet internetowo dzięki doladowaniaenergetyczne.pl. Oszczędny lokator zyskuje zatem kontrolę nad swoimi wydatkami i ma pewność, że nie musi poświęcać rachunkom za prąd wiele czasu czy energii.

  Faktura

  Jeśli zdecydujesz się na standardowy licznik, weź pod uwagę fakturę. To właśnie jej rodzaj może przesądzić o tym, czy będziesz w stanie kontrolować płatności za prąd. 

  Wynajmujący może zyskać najwięcej korzyści z faktury elektronicznej. Dostaje wówczas rozliczenie do skrzynki mailowej i nie musi polegać na najemcy. Należy przy tym podkreślić, że faktura przychodząca do wynajmowanego mieszkania jest dużym błędem. O ile lokator jest uczciwy i zależy mu na płatnościach, nie przysporzy to problemów, ale wciąż jest ryzykowne. Najemca może wszak ukrywać faktury przed wynajmującym, nie przekazywać ich treści lub nawet udawać, że faktury zostały niedostarczone. Warto więc zabezpieczyć się zawczasu, wybierając fakturę elektroniczną i dzieląc się jej treścią z najemcą.

  Pamiętaj o korzyściach

  Jako właściciel lokalu musisz być przygotowany na dodatkowe wydatki, np. pokrycie kosztów ewentualnych awarii. Warto więc zadbać o zwiększenie korzyści, jakie mogą wynikać z podpisania umowy na prąd. Wielu sprzedawców oferuje bowiem dodatkowe usługi (np. ubezpieczenie) lub łączy ofertę z innymi mediami (np. gazem). Dzięki takim rozwiązaniom zyskasz kontrolę nie tylko nad energią elektryczną, a to da ci dodatkową pewność zabezpiecznego mieszkania.