Masz pytania? Napisz do nas!
X
  • Ile prądu zużywają urządzenia RTV i AGD? Cena energii wciąż rośnie i coraz więcej Polaków przygląda się swoim rachunkom. Słusznie więc, że zastanawiasz się, ile prądu zużywają urządzenia domowe.  Jak sprawdzić, ile energii zużywają sprzęty RTV i AGD? Idealnym scenariuszem jest ten, w którym posiadasz watomierz. Nie jest to jednak konieczne. Każde urządzenie posiada orientacyjną tabliczkę znamionową, na której znajdziesz informację o poborze mocy. Pomnożenie tej wartości przez liczbę godzin pracy a następnie podzielenie tego wyniku przez 1000, daje ilość zużytej energii, z której się rozliczasz. Jeśli jednak nie bardzo masz na to czas, poniżej znajdziesz odpowiedź na to, ile prądu zużywają najpopularniejsze urządzenia domowe. Ile prądu zużywa laptop, lodówka, telewizor i inne sprzęty? Na wstępie należy zaznaczyć, że każde urządzenie posiada indywidualne parametry. O ile w przypadku sprzętów o niewielkim zużyciu, np. telefon, podane wyniki wahają się raczej nieznacznie, to w urządzeniach typu lodówka może to być zauważalna rozbieżność. Szacuje się jednak, że poszczególne sprzęty domowe zużywają mniej więcej tyle prądu: komputer stacjonarny 35 kWh laptop 9 kWh pralka automatyczna A++ 3 kWh, starszy model 8 kWh czajnik elektryczny 10 kWh kuchenka elektryczna 70 kWh ładowarka do telefonu 0,1 kWh odkurzacz 7 kWh telewizor kineskopowy (ponad 19”) 12 kWh telewizor LCD (ponad 37”) 45 kWh zmywarka 5 kWh lodówka A++ 20 kWh, starszy model 60 kWh kuchenka mikrofalowa 1 kWh Czy urządzenia pobierają prąd, gdy są wyłączone? Są urządzenia, które nie budzą wątpliwości,  bo np. wyłączony odkurzacz to pewność, że nie pobiera on energii. Jednak czy istnieją urządzenia domowe, które pobierają prąd, kiedy ich nie używamy? Oczywiście. Są to m. in. lodówki, telewizory i wszystkie sprzęty z wbudowanym zegarem, np. mikrofalówki. Trzeba więc mieć to na uwadze, zastanawiając się, ile prądu zużywają urządzenia domowe. Na koniec warto dodać, że najlepiej jest inwestować w sprzęty z wysoką klasą energetyczną - pobierają najmniej prądu. 
  • Jakie urządzenia zużywają prąd, gdy są wyłączone? To, że nie używasz danego sprzętu, nie znaczy jeszcze, że nie pobiera on energii.  Urządzenia elektryczne, które zużywają prąd nawet, gdy są wyłączone Są urządzenia domowe, na które być może nie zwracasz uwagi i niezbyt przejmujesz się ich podłączeniem do prądu. Tymczasem są to przecież zmarnowane pieniądze. Pieniądze, które idą dosłownie donikąd. Oto 4 urządzenia, które zużywają prąd nawet, gdy są wyłączone. 1. Dekoder TV To małe i niepozorne urządzenie, które dziś każdy ma w swoim domu, dziennie potrafi zużyć ponad 20 W. I mowa oczywiście o czasie, w którym teoretycznie go nie używasz. Dekoder pozostaje jednak w trybie czuwania, ciągle pobierając prąd. Ale uwaga - większość modeli nie warto odłączać od gniazdka, bo się zresetują.  2. Komputer stacjonarny W erze laptopów zapominamy o komputerach stacjonarnych, które najprawdopodobniej stoją gdzieś w kącie i się kurzą. Ale czy są odłączone od prądu? Komputery mogą pobrać do 100 W dziennie! Rocznie przekłada się to na dodatkowe 200-300 zł. Jeśli nie korzystasz z tego urządzenia, odłącz je - wyłączone pobiera zdecydowanie za dużo energii. 3. Urządzenia z zegarem Posiadasz kuchenkę mikrofalową z timerem i aktualną godziną? Świetnie, bo to naprawdę przydatne udogodnienie. Ale czy wiesz, że takie urządzenia pobierają prąd, gdy są wyłączone? Ten drobiazg, jakim jest godzina, odbija się na zużyciu prądu. Piecyk z timerem wyłączony może pobrać ponad 100 W, czyli niemało.  4. Ładowarka do telefonu Smartfony niestety szybko słabną, przez co niemal codziennie je ładujemy. W efekcie odłączanie ładowarki wydaje się właściwie niepotrzebne. Ale to nie jest dobre wyjście. Ładowarka podłączona do kontaktu pobiera 1-2 W dziennie, co w niektórych przypadkach może źle wpłynąć na budżet. Pamiętaj też, że jest to po prostu nieekologiczne.  To były 4 urządzenia, które pobierają prąd, gdy są wyłączone. Wiedziałeś o wszystkich?
  • Płatności internetowe są już nieodłączną częścią naszego życia. Trudno wyobrazić sobie większość zakupów czy nawet płacenie rachunków bez przelewów w sieci. Wielu ludzi zastanawia się jednak, czy to aby na pewno bezpieczne.  Jak działają internetowe płatności? Aby wiedzieć, czy płacenie przez Internet jest bezpieczne, trzeba zrozumieć, jak to właściwie działa. Proces transakcji przebiega różnie w zależności od tego, za co płacimy i czym. Ale płatności internetowe zawsze  składają się z kilku etapów. Zauważyłeś prawdopodobnie, że gdy kupujesz coś w sieci i chcesz zapłacić przelewem, to zostajesz przekierowany. Nagle ze strony sklepu znajdujesz się na stronie, w której wybierasz bank lub metodę płatności, a potem zostajesz przekierowany raz jeszcze - już na stronę banku.  Przekierowanie to podstawowe i skuteczne zabezpieczenie. Dzięki temu żaden sklep nie ma danych Twojej karty czy logowania. Jest to też oczywiście zabezpieczenie przed kradzieżą danych osób trzecich.  Bezpieczne płatności kartami pre-paid Zastanawiasz się pewnie, czy płatność internetowa kartą pre-paid jest równie bezpieczna co standardowe płatności. Karty pre-paid kojarzą się z telefonią komórkową, ale ich zastosowanie jest szerokie. Możemy np. kupić prąd na kartę i w zależności od potrzeby doładować “licznik” (jak np. na doladowaniaenergetyczne.pl). To zupełnie inne podejście do płatności internetowych pre-paid, ale… całkowicie bezpieczne.  Doładowanie licznika prądu kartą jest możliwe zarówno na smartfonie, jak i na komputerze. Płatność w zasadzie nie różni się od innych przelewów internetowych, ale użytkowników chroni dodatkowo jeszcze jeden system, system aplikacji. Podsumowując, płatności internetowe pre-paid są bezpieczne. Płacenie przez Internet jest bezpieczne dzięki SSL Warto zwrócić uwagę na to, czy aplikacja/firma informuje o technologii SSL. Jeśli znajdziesz na stronie informację o takim certyfikacie, znaczy to, że przesył danych między komputerem a serwerem odbywa się bezpiecznie. Na przykład na stronie mojeplatnosci.pl umieszczono wiadomość o tym, że aplikacja korzysta z SSL w rubryce Bezpieczeństwo. Taka informacja to gwarant udanej transakcji.  Pamiętaj, żeby korzystać tylko z zaufanych serwisów! Płatności na podejrzanych stronach lepiej sobie odpuścić.