Masz pytania? Napisz do nas!
X
  • Błędy w oszczędzaniu są dość powszechne. Zdaniem specjalistów większość ludzi deklaruje, że oszczędza, chociaż efekty nie są zadowalające. Należysz do tej grupy? W takim razie najprawdopodobniej popełniasz błędy w oszczędzaniu, o których nawet nie wiesz! Najczęstsze błędy w oszczędzaniu Jeśli oszczędzasz i nie widzisz zadowalających rezultatów, bardzo możliwe, że popełniasz jakiś błąd. Radzimy zatem, jak ich unikać i na co zwrócić uwagę. W końcu oszczędzanie nie musi być trudne! 1. Brak konsekwencji Jakoś tam oszczędzasz. Kiedy możesz sobie na to pozwolić, odkładasz bliżej nieokreśloną kwotę. Raz w miesiącu ci się to udaje, raz nie. Wszystko zależy od aktualnych wydatków oraz wypłaty. To częsty scenariusz i zarazem karygodny błąd w oszczędzaniu. Aby oszczędzać, należy robić to konsekwentnie. Jeśli nie wyrobisz sobie nawyku odkładania pieniędzy, nigdy nie zyskasz nad nimi kontroli. Pamiętaj, aby nie popełniać tego błędu w oszczędzaniu. Chyba że tak naprawdę nie chcesz oszczędzać. 2. Rachunki bez kontroli Błąd w oszczędzaniu? Na pewno jest nim brak monitorowania rachunków. Bardzo często oszczędności dosłownie przeciekają nam przez palce, a tak naprawdę przez… rachunki. Trzeba uważnie przyjrzeć się swoim wydatkom w tym obszarze. Czy korzystasz z dobrej taryfy prądu? Czy możesz w jakiś sposób zmniejszyć zużycie poszczególnych mediów? Miej rachunki pod kontrolą, a błędy w oszczędzaniu nie błędy ci straszne! 3. Oszczędzanie bez planu Wielu ludzi nie lubi planować, ale brak planu budżetowego, to jeden z popularniejszych błędów w oszczędzaniu. Należy przyjrzeć się dokładnie swoim wydatkom, obliczyć miesięczny przychód i wziąć pod uwagę wydatki stałe (czynsz, media). Następnie możesz poszukać źródeł oszczędności. Może wcale nie potrzebujesz tylu pieniędzy na przyjemności? 4. Niepracujące pieniądze Żeby oszczędności były znaczne, muszą na siebie pracować. To podstawowa zasada dobrego zarządzania finansami. Niestety, “niepracujące pieniądze” to też błąd w oszczędzaniu, który popełnia większość Polaków. Tymczasem wystarczy założyć lokatę lub zainwestować np. w nieruchomość, aby oszczędności pracowały na siebie. 5. Nieoszczędzanie Największy błąd w oszczędzaniu? Brak oszczędzania! Wielu z nas odkłada mniejszą lub większą kwotę w myśl zasady “jakoś to będzie”. Nie jest to jednak oszczędzanie, ponieważ decyzje o kredytach i nagłych wydatkach również podejmowane są z myślą “jakoś to będzie”. To duży błąd w oszczędzaniu. Sprawia, że z łatwością wpadamy w zadłużenia, a sam proces oszczędzania kojarzy się z niepowodzeniem. Jak tego błędu nie popełniać? Tak naprawdę wystarczy uważnie przeczytać wcześniejsze punkty. Wówczas błąd z nieoszczędzaniem nie jest ci groźny.
  • Jak obniżyć rachunek za prąd w domu? Oszczędzanie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym nie wymaga dużych nakładów pracy i pieniędzy. Tak naprawdę to bardzo proste! Podpowiadamy, jak obniżyć rachunek za prąd w domu szybko i bez wyrzeczeń. Koniec z trybem czuwania Zgoda, są urządzenia, które muszą ciągle pobierać prąd, np. lodówka. Jednak telewizor, dekoder, konsola czy nawet mikrofalówka do nich nie należą. Odłączenie od prądu sprzętów w trybie czuwania to jedna z odpowiedzi na to, jak obniżyć rachunki za prąd w domu. Na dodatek to nic nie kosztuje! Wybór odpowiedniego sprzedawcy Czasami, aby obniżyć rachunek za prąd w domu, wystarczy zmienić sprzedawcę prądu. Obecnie dostawcy prześcigają się w ofertach, proponując coraz lepsze rozwiązania. Jeśli korzystasz z energii u tego samego sprzedawcy od lat, być może pora na zmianę. Bardzo możliwe, że nieświadomie przepłacasz! Wymiana urządzeń Jak obniżyć rachunek za prąd w domu? Niekiedy konieczna jest wymiana części przestarzałych urządzeń. Wszystko przez ich klasę energetyczną. Jeśli planujesz zakup nowego sprzętu, koniecznie wybierz ten z możliwie najwyższą klasą, najlepiej A. Dzięki temu pobór energii elektrycznej będzie o wiele mniejszy, a w związku z tym rachunek stanie się niższy. Taryfa ma znaczenie Ogrzewasz mieszkanie elektrycznie? A może pobierasz prąd głównie późnym wieczorem, ponieważ cały dzień spędzasz poza domem? Jeśli tak, to powinieneś rozważyć wybór taryfy G12, w której stawka za prąd jest niższa nocą. Jak obniżyć rachunek za prąd w domu, zmieniając taryfę? Skontaktuj się ze sprzedawcą i zapytaj o taką możliwość. Pamiętaj też, że masz również do wyboru licznik przedpłatowy, czyli tzw. prąd na kartę (taryfa G11P lub G11E). Jest to najbardziej opłacalne rozwiązanie w domach sezonowych. Wyłącz światło Nie chodzi o to, żeby w ogóle ze światła nie korzystać. Ale aby wiedzieć, jak obniżyć rachunek za prąd w domu, trzeba przyjrzeć się swoim nawykom.  Wyłączaj światło w pomieszczeniach, w których nie przebywasz i zwracaj uwagę na to, czy na pewno jest ci ono potrzebne. Być może  czasami zapalasz światło z przyzwyczajenia?  Żarówki energooszczędne Jak obniżyć rachunek za prąd w domu? Przyjrzyj się uważnie swoim żarówkom i sposobom ich użytkowania. Wymiana tradycyjnych żarówek na modele energooszczędne jest bardzo dobrym pomysłem, lecz ma też swoje wady. Żarówki energooszczędne zużywają bardzo dużo energii w trakcie samego uruchamiania. Dlatego nie są dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz je umieścić w pomieszczeniach, w których zapalasz światło tylko na moment. Będzie to np. łazienka lub przedpokój. Sprawdzą się jednak bardzo dobrze w salonie, biurze, kuchni.
  • Jaką taryfę prądu wybrać? Która będzie lepsza dla gospodarstwa domowego? Czy rodzaj taryfy ma w ogóle znaczenie? Czym się od siebie różnią? Radzimy, jaką taryfę prądu wybrać! Czym jest taryfa energii energetycznej? Odpowiadając na pytanie, jaką taryfę prądu wybrać, trzeba najpierw uściślić, czym taryfa energii energetycznej w ogóle jest.  Tak naprawdę jest to rodzaj planu cenowego, zgodnie z którym sprzedawcy proponują ofertę prądu swoim klientom. Podzielony został na tzw. grupy taryfowe. Rodzaje taryf energetycznych Żeby dowiedzieć się, jaką taryfę prądu wybrać, należy poznać grupy taryfowe. Zasadniczo można wydzielić 4 rodzaje taryf energetycznych. G11 – często nazywana jest taryfą całodobową czy uniwersalną. Stawka za prąd jest w niej jednakowa o każdej porze dnia. To tzw. rozliczenie jednostrefowe. G12 – wysokość stawki za prąd w tej taryfie jest uzależniona od godzin poboru. Niższa stawka obowiązuje zazwyczaj w nocy oraz w godzinach popołudniowych (13:00-15:00), a wyższa w tzw. szczytach (godziny 06:00-13:00 oraz 15:00-22:00). Jest to taryfa dwustrefowa. G12W – wysokość stawki za prąd w taryfie G12W zależna jest nie tylko od godzin poboru, ale również od konkretnych dni. Z reguły tańsza stawka oferowana jest w weekendy i święta. G11E lub G11P – to tzw. prąd na kartę, czyli przedpłatowy. Polega na wykupieniu odpowiedniej ilości prądu, który można w dowolnej chwili doładować. Jaką taryfę prądu wybrać? Cztery rodzaje grup taryfowych pozwalają na wybór taryfy odpowiedniej dla naszych potrzeb. Warto przy tym zaznaczyć, że źle dobrana taryfa może niepotrzebnie generować dodatkowe koszty. Analogicznie – dobrze dobrana może stać się źródłem oszczędności. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jaką taryfę prądu wybrać. W większości gospodarstw domowych najlepszym rozwiązaniem będzie podstawowa taryfa jednostrefowa, czyli G11. Polecana jest ona szczególnie osobom, które korzystają ze sprzętu elektronicznego w czasie dnia, a czas wolny (weekendy i święta) zazwyczaj spędzają poza domem. W takim przypadku wybór taryfy G12 mógłby być nieopłacalny – wyższa stawka w szczytach znacząco odbiłaby się na rachunku. Jaką taryfę prądu wybrać, kiedy domownicy spędzają mało czasu w domu? Wówczas warto rozważyć taryfę G12 lub G12W, ponieważ zużycie prądu w trakcie najwyższych stawek będzie minimalne. Reasumując, jeśli wracacie do domu dopiero wieczorem, oznacza to, że korzystacie z prądu dość późno. Nocna taryfa może być zatem dobrym źródłem oszczędności. Taryfa przedpłatowa jest szczególnie polecana tym, którzy potrzebują prądu w danym momencie, np. na działce lub w domku letniskowym. Wówczas podpisywanie umowy na taryfę G11 lub G12 byłoby nieopłacalne, ponieważ należałoby uiścić opłaty za okres, kiedy prądu nie potrzebujesz. Ponadto oferta prądu na kartę jest po prostu tańsza, a doładowanie wbrew pozorom bardzo łatwe. Aby wiedzieć, jaką taryfę prądu wybrać, trzeba przede wszystkim zbadać własne potrzeby i zwyczaje. Wówczas wybór staje się naprawdę prosty!