Masz pytania? Napisz do nas!
X
  • Energia elektryczna kosztuje niemało, dlatego warto wiedzieć, jak obniżyć rachunek za prąd. W tym artykule przygotowaliśmy 5 sposobów, z których skorzystać może każdy, a które dają zauważalne efekty. Podpowiadamy, jak obniżyć rachunek za prąd na stałe! 1. Nowy dostawca prądu Czasami nieświadomie przepłacamy za energię, odnawiając umowę z dotychczasowym dostawcą prądu. Tymczasem oferty są teraz bardzo zróżnicowane, bo na rynku znajduje się dużo konkurujących ze sobą sprzedawców. Dlatego jeśli chcesz obniżyć rachunek za prąd, koniecznie sprawdź, czy Twoja umowa jest korzystna. Porównaj ją z ofertami innych dostawców i dowiedz się, czy obecny może zaproponować Ci lepsze warunki. Jeśli okaże się, że u dotychczasowego dostawcy nie możesz w żaden sposób zaoszczędzić, pomyśl nad podpisaniem umowy z innym. 2. Zmiana licznika na przedpłatowy Żaden ze sposobów na obniżenie rachunków za prąd zdaje się nie działać? Bardzo możliwe zatem, że Twoim problemem jest brak kontroli nad zużyciem energii. To niestety prosta droga do wysokich rachunków i zadłużeń.   W takim przypadku polecamy wymianę licznika na licznik przedpłatowy. Tzw. prąd na kartę pozwoli Ci kontrolować zużycie prądu, bo zużyjesz go dokładnie tyle, ile wykupisz. Uświadomisz też sobie, jakie urządzenia zużywają najwięcej energii i albo je wymienisz, albo ograniczysz korzystanie z nich. 3. Wymiana urządzeń Stare urządzenia o niskiej klasie energetycznej zużywają kilka razy więcej prądu niż nowe. Wymiana pralki, lodówki, zmywarki czy telewizora może być więc najskuteczniejszym sposobem na obniżenie rachunku za prąd, zwłaszcza jeśli są to urządzenia starszego typu. Najlepiej, aby nowe sprzęty miały klasę energetyczną A. 4. Zmiana nawyków Chociaż to temat często poruszany, wiele osób wciąż ma problem ze zmianą nawyków, przez które niepotrzebnie więcej płacą. Tymczasem, aby obniżyć rachunek za prąd, wystarczy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach. Zawsze wyłączaj światło, gdy go nie potrzebujesz. Nie zostawiaj urządzeń w trybie czuwania. Wyjmuj ładowarki z kontaktu. 5. Inna taryfa Każde gospodarstwo domowe pobiera prąd w określonej taryfie. Zdecydowana większość korzysta z jednostrefowej, czyli G11. Prąd z tej taryfy kosztuje tyle samo przez całą dobę - niezależnie od tego, kiedy używasz go najwięcej. Inaczej jest w przypadku taryfy dwustrefowej G12. W niej energia jest tańsza w nocy i w zależności od umowy może być też tańsza w weekendy. Zatem, gdy większą część dnia spędzasz poza domem, a energię pobierasz głównie w godzinach nocnych, zmiana taryfy pomoże Ci obniżyć rachunek za prąd.  
  • Są nawyki, przez które nieświadomie przepłacamy. Niektóre łatwo wyeliminować, ale o innych wielu ludzi nawet nie wie. Tymczasem skuteczne oduczenie się ich może znacznie zmniejszyć Twoje rachunki. Jakie to przyzwyczajenie? Przedstawiamy listę 5 nawyków, przez które płacisz za prąd więcej niż inni! 1. Popełniasz błędy w gotowaniu Jeśli masz kuchenkę elektryczną, możesz płacić niebotycznie wiele za prąd przez nieświadome gotowanie. Co to znaczy nieświadome? Istnieje cała lista błędów, które zmuszają kuchenkę do dłuższej lub mniej wydajnej pracy. Wśród nich znajdują się np. za duże garnki na za małym palniku. Używając niedopasowanych naczyń, nie tylko wydłużasz cały proces, ale pobierasz też więcej energii, niż potrzebujesz. Ważne jest także używanie pokrywek. Jeśli z nich nie korzystasz, danie gotuje się dłużej, a kuchenka zużywa więcej prądu.   Pamiętaj też, aby świadomie korzystać z piekarnika. Nie otwieraj go, jeśli nie jest to konieczne, bo podczas każdego otwarcia spada temperatura w urządzeniu. Piekarnik musi wtedy pobrać jeszcze więcej energii, aby podnieść temperaturę. 2. Źle korzystasz z grzejnika Ogrzewanie elektryczne w wielu domach jest jedyną możliwą lub opłacalną formą ogrzewania, ale źle wykorzystywane może przynieść duże straty. Po pierwsze, grzejnik powinien być dopasowany do wielkości pomieszczenia i tak samo jest z ogrzewaniem podłogowym - system musi być spełniać potrzeby domu, nie na odwrót. Dodatkowo trzeba pilnować, aby nie przegrzewać pomieszczeń. Jeśli to robisz, musisz często wietrzyć mieszkanie, przez co straty ciepła są duże, a ogrzewanie działa mniej wydajnie.    Ważne też, aby używany system był energooszczędny. Jeśli jest przestarzały i pobiera dużo energii, zmiana nawyków niewiele zmieni. 3. Nie wyłączasz światła Czy zawsze wyłączasz światło w pomieszczeniach, w których nie przebywasz? To podstawa podstaw, ale warto o niej przypominać, bo niewyłączanie światła przynosi w skali roku duże straty. 4. Nie dbasz o lodówkę Lodówka to urządzenie, które pobiera najwięcej energii w domu, nawet jeśli ma wysoką klasę energetyczną. Warto więc zadbać o to, aby działała możliwie najwydajniej. W tym celu należy ją regularnie czyścić i, o czym wielu ludzi nie wie, ustawić w odpowiednim miejscu. Powinno to być miejsce chłodne, z dala od kuchenki i słońca, bo im cieplej, tym więcej energii lodówka pobiera. 5. Nie wyjmujesz ładowarek Ładowarka niewyjęta z kontaktu może i nie pobiera dużo energii w skali miesiąca, ale w skali roku są to już ilości, które odczujesz. Staraj się wyjmować ładowarki, kiedy z nich nie korzystasz. Pamiętaj też, aby nie ładować urządzeń w nieskończoność. Jeśli są już w pełni naładowane, bardziej ich nie naładujesz, a jedynie zmarnujesz prąd, za który przecież płacisz.  
  • Waloryzacja emerytur 2020 oficjalnie rozpoczęła się 1 marca. Zmiany w tym roku dotyczą zwłaszcza niskich świadczeń. Rząd zapowiedział modyfikację zasad waloryzacji tak, aby była bardziej korzystna dla kredytobiorców. Waloryzacja emerytur na nowych zasadach W Polsce mamy prawie 10 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia przedemerytalne. Jak co roku wraz z początkiem marca wszyscy świadczeniobiorcy mogą liczyć na podwyżkę emerytur wynikającą z ich waloryzacji. 2020 rok przyniósł jednak zmiany w systemie naliczenia niższych świadczeń.   Do tej pory wysokość waloryzacji wynikała z inflacji w gospodarstwach emeryckich i ze wzrostu płac. Rząd poddał to zmianie; najniższe świadczenia będą polegać waloryzacji kwotowej (nie procentowej). Oznacza to, że świadczenia będą wyższe. Wprowadzona zostanie też minimalna kwota podwyżki w wysokości 70 zł brutto. O ile wzrosną świadczenia? Na starych zasadach wskaźnik waloryzacji wyniósłby 3,24 proc. To wartość, którą podało Ministerstwo Rodzin i Polityki Społecznej, prognozując wzrost świadczeń na podstawie inflacji i wzrostu płac. W takiej sytuacji emeryt pobierający ok. 1 500 zł, mógłby liczyć na ok. 50 zł podwyżki. Tymczasem zgodnie z nowym rozporządzeniem minimalna kwota podwyżki wynosi 70 zł, więc świadczeniobiorca dostanie więcej, o ile jego emerytura faktycznie mieści się w niższym przedziale.   Wyższe emerytury, czyli te od ok. 2 200 zł brutto, będą podlegać starym zasadom waloryzacji. Jakie świadczenia obejmuje zmiana? Zgodnie z prawem zmiana waloryzacji emerytur dotyczy emerytur i rent z: ZUS, KRUS, Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWia, Wojskowego Biura Emerytalnego MON, Biura Emerytalnego SW. Waloryzacja emerytur 2021 Plany rządu dotyczą nie tylko waloryzacji emerytur 2020. W przyszłym roku można się spodziewać jeszcze wyższych podwyżek, bo i minimalna emerytura ma zostać podniesiona. Według prognoz będzie większa o 100 zł brutto. Emeryci mogą więc liczyć na świadczenie w wysokości 1 200 zł brutto (obecnie 1 100 zł brutto). Dodatkową korzyścią ma być zapowiadana 14 emerytura. Na razie to projekt, nad którym wciąż trwają prace, ale już wiadomo, że aby otrzymać dodatkową wypłatę, dochód świadczeniobiorcy musi być niższy niż 2 900 zł brutto.