Masz pytania? Napisz do nas!
X
  • Zużycie prądu – jak je obliczyć?

    Ceny za prąd niestety nieustannie rosną, w dodatku wygląda na to, że to nie koniec podwyżek w najbliższym czasie. Warto więc zorientować się, które urządzenia w naszym gospodarstwie domowym zużywają najwięcej energii elektrycznej. Z tego artykułu dowiesz się, jak obliczamy zużycie prądu i ile kosztuje zużycie wykorzystanej energii elektrycznej.
    Samodzielnie wyliczenie zużycia prądu nie jest zbyt skomplikowane. Wystarczy jedynie określić kila parametrów oraz podstawić je do odpowiedniego wzoru. Przydatnym może być również kalkulator zużycia energii elektrycznej, jaki dostępny jest na wielu stronach internetowych.

    Jak obliczyć zużycie energii elektrycznej?

    Każde z urządzeń znajdujących się w naszym domu, zużywa pewną ilość energii elektrycznej, potrzebną do właściwej pracy. Zużycie prądu obliczane jest w kilowatogodzinach - kWh. Aby obliczyć ile prądu zużywają urządzenia domowe , musimy wiedzieć jaką moc ma dane urządzenie oraz znać czas jego pracy. Informacje o tym, znajdziemy w załączonej instrukcji obsługi danego sprzętu. W niektórych przypadkach moc wyrażona będzie w Watach [W], innym razem wartość ta, będzie podana od razu w kilowatach (tysiąc Watów równe jest jednemu kilowatowi) Do obliczeń, będziemy potrzebowali wartości zapisanych w kW. Aby dokonać przeliczenia W na kW, musimy podzielić moc wyrażoną w Watach przez tysiąc – dla przykładu, standardowa żarówka o mocy 60 W, po przeliczeniu, da nam wartość 0,06 kW.
    Jeśli znamy już moc urządzenia, podaną w kW, należy wówczas określić czas pracy danego sprzętu. Przyjmijmy więc, że nasza żarówka świeci - przez 10 godzin w ciągu doby. Do obliczenia jej zużycia energii elektrycznej, mnożymy 0,06 kW * 10 h, co daje nam zużycie na poziomie 0,6 kWh dziennie. W skali miesiąca będzie to odpowiednio 0,06kW * 300 h = 18kWh. Aby następnie obliczyć koszt pracy urządzenia, należy pomnożyć uzyskany wynik, razy cenę za 1kWh, którą płacimy naszemu dostawcy energii elektrycznej. Przyjmując, że jest to koszt na poziomie 60 groszy, otrzymamy koszt miesięczny w wysokości 10,80 zł miesięcznie. Żarówka, która pracuje 365 dni w roku, przez 10 h dziennie, zużywa 219 kWh, a koszt jej pracy wynosi wówczas 131,40 zł w skali roku.

    Sposoby na obniżenie rachunkówa za energię elektryczną

    Aby ograniczyć poziom zużycia energii, a co za tym idzie zredukować koszty energii elektrycznej należy:

    • Zmienić oświetlenie na LED-owe. Co prawda żarówki ledowe są  droższe, natomiast koszt takiej inwestycji, zwraca się z czasem, dzięki niższym rachunkom za prąd.
    • Wyłączać z kontaktu urządzania, z których nie korzystamy zbyt często. W tym celu możemy zakupić specjalną listwę zasilającą, za której pomocą wyłączymy zasianie, jednym przyciskiem.
    • Kupować  energooszczędne urządzenia – w przypadku pralki czy lodówki, kierujmy się jej klasą energetyczną. Często korzystniej jest zainwestować nieco więcej pieniędzy w lepsze sprzęty domowe, aby później przez długie lata, płacić znacznie niższe rachunki za energię elektryczną
    • Gasić światło w pomieszczeniach, w których nie przebywamy
    • Wietrzyć pomieszczenia krótko, lecz intensywnie. Wydajniej jest otworzyć na chwilę całe okno, zamiast uchylić lufcik na 30 minut
    • Unikać otwierania na długo drzwi od lodówki, nie wkładać do niej ciepłych dań, czy umiejscowić ją dala od źródeł ciepła takich jak kaloryfer
    • Po naładowaniu baterii w telefonie czy laptopie, odłączyć go od źródła zasilania. Tryb podtrzymywania, skraca żywotność baterii, nieustannie ją doładowując.
    • Gotować tyle wody, ile w danej chwili potrzebujemy. W przypadku czajnika elektrycznego, zużywa on więcej energii elektrycznej, gdy ma do zagotowania większą jej ilość. W przypadku gotowania wody na kuchence, w celu oszczędności, przykrywajmy garnki pokrywką

    Ile prądu pobierają urządzenia w trybie czuwania?

    Sprzęty, takie jak telewizor, konsola, router, monitor czy dekoder pobierają prąd również w trybie czuwania (stand-by). Wiąże się to więc dla nas z dodatkowymi kosztami, choć w danej chwili nie korzystamy z tych urządzeń. Oczywiście koszty te nie są duże, natomiast w skali roku, przy kilkunastu urządzeniach tego typu, może się uzbierać nawet do kilkuset złotych.