Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • 33 sposoby na oszczędzanie

  Podobno nie istnieje kwota, z której nie można czegoś zaoszczędzić – istnieje tylko brak gospodarności. Jeśli chcesz poprawić swoją jakość życia oraz nie martwić się, czy wystarczy Ci „do pierwszego”, poznaj nasze sposoby na oszczędzanie! Jedz w domu Zrezygnuj lub ogranicz chodzenie po knajpach, a Twój portfel będzie Ci wdzięczny! Szukaj darmowych rozrywek Po co kupować bilety do kina, jeśli w parku obok odbywają się seanse kina letniego? Czasem to, co darmowe, jest naprawdę ciekawe! Ogranicz korzystnie z elektroniki Energia elektryczna nie należy do tanich. Zamiast spędzać kolejną godzinę przy laptopie – udaj się na spacer! Każdy o tym mówi… mało kto robi. Wyrób w sobie nawyk gaszenia światła po opuszczeniu danego pomieszczenia.  Kupuj ubrania w second handach Kiedyś te sklepy były „przybytkami wstydu” – dziś odzież używaną kupują nawet celebryci! Odwiedź najbliższy second hand i przekonaj się, jakie perełki możesz tam znaleźć! Korzystaj z promocji Na jedzenie, na chemię, na wszystko. Czasami ceny produktów mogą być obniżone o ponad połowę! Ozdoby do domu wykonuj samodzielnie Tak samo, jak prezenty dla bliskich na urodziny lub Święta. Dzięki temu rozwiniesz także swoją kreatywność! Zamień siłownię na bieganie Ono przecież nic nie kosztuje, a przynosi rezultaty takie same, jak trening w modnym klubie fitness! Odwołaj podwyżki z mojeplatnosci.pl Podwyżki opłat za wodę, prąd czy gaz nie muszą dotyczyć Ciebie. Zarejestruj się na stronie mojeplatnosci.pl i… odbierz zwrot pieniędzy za rachunki! Pokochaj pielęgnację w domowym zaciszu Wyjście do kosmetyczki to niemały wydatek. Na szczęście w domu możesz przygotować wiele zabiegów pielęgnacyjnych – i to wykorzystując tanie, łatwo dostępne produkty! Poznaj moc barteru Przed wiekami ludzie często wymieniali między sobą towary czy usługi. Idź w ślady przodków i… zacznij się zamieniać! Chodź na zakupy z listą W ten sposób nie kupisz niczego, co nie jest Ci pilnie potrzebne. Planuj wydatki w każdym miesiącu Planowanie domowego budżetu to jeden z najskuteczniejszych sposobów na unikanie spontanicznych, niepotrzebnych zakupów. 

   
  Jedz produkty sezonowe
  Czemu? Bo są tańsze i… zdrowe! Korzystaj więc z tego, co – za niewielkie pieniądze – daje Ci Matka Natura. 
   
  Rób zabawki razem z dziećmi
  Gotowe zestawy są na ogół bardzo drogie. Wykonując zabawki z pociechą, nie tylko oszczędzasz pieniądze, ale także pobudzasz wyobraźnię malucha.
   
  Kup coś „na spółkę” z sąsiadem lub kumplem
  Są rzeczy, których większość osób używa bardzo rzadko – klasycznym przykładem jest wiertarka. Rozłóż więc koszty na dwoje, „zrzucając się” z bliską osobą!
   
  Przestaw się na prysznic
  Prosta sprawa: mniej zużytej wody to więcej pieniędzy w portfelu. 
   
  Ogranicz spożywanie przekąsek
  Chipsy i słodkie napoje są nie tylko niezdrowe, ale i drogie. Twój organizm również będzie Ci wdzięczny!
   
  Nie rób zakupów, gdy jesteś głodny
  Jeśli wejdziesz do sklepu „na głodniaka”, na pewno wydasz niepotrzebnie kupę kasy. Pamiętaj: najpierw obiad, potem zakupy!
   
  Rób większe zakupy
  Najkorzystniej jest kupować produkty w opakowaniach rodzinnych. Miej to na uwadze!
   
  Konsoliduj swoje długi
  Oczywiście, nie zawsze jest taka możliwość. Warto jednak udać się do banku i o to dopytać!
   
  Płać gotówką
  W ten sposób widzisz, ile wydajesz – kontrola nad wydatkami jest zaś sprzymierzeńcem oszczędzania!
   
  Zrezygnuj ze zbędnych usług telekomunikacyjnych
  Może wcale nie potrzebujesz nielimitowanego Internetu w swoim smartfonie? A co z Twoim telefonem domowym, którego od lat nie użyłeś? Przeanalizuj swoje potrzeby i udaj się do operatora!
   
  Zainwestuj w perlator
  Mniej zużytej wody to mniej wydatków. Ten prosty gadżet sprawi, że Twoje rachunki znacząco się obniżą!
   
  Ogranicz korzystanie z samochodu
  Przesiadając się na rower lub do tramwaju, zadbasz o środowisko naturalne, swoje zdrowie i… portfel.
   
  Wykonuj darmowe badania
  Mnóstwo placówek i fundacji co jakiś czas oferuje darmowe badania. Korzystaj z nich – dla zdrowia i dla portfela!
   
  Dbaj o zęby
  Dentysta to jeden z tych lekarzy, u których Polacy zostawiają najwięcej pieniędzy. Leczenie kanałowe jest drogie i… bolesne. Zamiast leczyć, zacznij zapobiegać!
   
  Pozbądź się karty kredytowej
  To prawdziwy generator długów. Jeśli potrzebujesz zaoszczędzić pieniądze – potnij ją i wyrzuć!
   
  Zamieszkaj z kimś
  Jesteś singlem? Być może nie potrzebujesz wynajmować całego mieszkania. Rozważ podzielenie z kimś przestrzeni i… rachunków!
   
  Przeprowadź się bliżej pracy
  Jeśli tylko to możliwe – zmniejsz odległość dzielącą się od miejsca, w którym pracujesz.
  Zaoszczędzisz na paliwie lub biletach!
   
  Karm psa lub kota ekonomicznie
  Możesz samodzielnie gotować mu kaszę z mięsem i warzywami albo kupować duże paczki karmy. To o wiele tańsze, niż kupowanie pojedynczych puszek lub saszetek!
   
  Imprezuj na domówkach
  Nocne szaleństwo w klubie to prawie zawsze kilkadziesiąt lub kilkaset niepotrzebnie wydanych złotych. Zamiast tego – zacznij zapraszać znajomych do siebie, dzięki czemu będziesz mieć większą kontrolę nad wydatkami. 
   
  Prowadź „Dziennik oszczędzania”
  Czasami oszczędzanie bywa trudne – aby więc zmotywować się do dalszego odkładania pieniędzy, zapisuj swoje dotychczasowe sukcesy. W razie kryzysu – będziesz mógł przypomnieć sobie, jak wiele pokus udało Ci się już przezwyciężyć!
   
  Powiązane artykuły: 

  Odczyt licznika Enea - nie taki straszny jak go malują! Jak zostać panem własnych wydatków radzi partner - Energia Elektryczna Tauron