Masz pytania? Napisz do nas!
X
  • Wydaje Ci się, że nie masz z czego oszczędzać? Wielu tak twierdzi, chociaż najczęściej nie jest to prawdą. Zawsze da się coś odłożyć, trzeba tylko wiedzieć jak! Przedstawiamy 10 pomysłów na zaoszczędzenie 100 zł miesięcznie. 1. Ogranicz wyjścia na miasto To właśnie wtedy przepłacamy za jedzenie lub spontanicznie kupujemy niepotrzebne rzeczy. Warto więc odmówić kilku wycieczek na miasto, a kwotę, którą bylibyśmy w stanie wydać, odłożyć. 2. Zakupy rób tylko z listą Przed wyjściem na zakupy zrób listę. Kupując tylko te rzeczy, które zaplanowałeś, zaoszczędzisz pokaźną sumę pieniędzy. Należy też pamiętać o tym, aby być najedzonym. Głodni kupujemy więcej. 3. Ogranicz drobne przyjemności Bardzo możliwe, że miesięcznie wydajesz niezłą kwotę na słodycze, napoje gazowane albo alkohol. Jeżeli ograniczysz takie przyjemności, zyska nie tylko Twój portfel, ale również zdrowie. 4. Przyjrzyj się swoim rachunkom Wielu z nas płaci wysokie rachunki za usługi, które nie są nam wcale potrzebne. Zastanów się więc, czy te dodatkowe kanały w telewizji są warte droższego abonamentu. Może lepiej z nich zrezygnować? 5. Sprzedaj niepotrzebne rzeczy Wszyscy mamy w swoich domach rzeczy, których już w ogóle nie używamy, ale jednak zalegają nam na półkach, np. sprzęt elektroniczny albo ubrania. Przejrzyj je dokładnie i spróbuj sprzedać.  6. Zrezygnuj z karty Pieniądze na karcie to tylko kwota na terminalu płatniczym - nie przywiązujemy do nich dużej wagi. Płatności gotówką to zupełnie inna sprawa; zmuszają nas do oszczędności, bo widzimy kwotę, którą wydajemy. 7. Nie czyń z zakupów przyjemności Część z nas chodzi na zakupy, aby odreagować ciężki dzień w pracy. To jednak duży błąd. Jeżeli kupowanie sprawia nam przyjemność, jesteśmy skłonni wydać więcej pieniędzy, niż powinniśmy. 8. Wspomóż się propozycjami banków Banki oferują nam różne sposoby na oszczędzanie pieniędzy. Warto otworzyć konto oszczędnościowe lub ustawić comiesięczne przelewy na konkretny cel. Mogą to być nawet bardzo małe kwoty. 9. Zrezygnuj z auta Jeżeli pogoda sprzyja, możesz przesiąść się na rower. Uwierz, na benzynie zaoszczędzisz dużo więcej niż 100 zł! 10. Walcz z nałogami Papierosy czy alkohol są nie tylko niezdrowe, ale również drogie. Jeżeli z nich zrezygnujesz albo je chociaż ograniczysz, Twój portfel będzie znacznie pełniejszy.  Jak widzisz, jest wiele sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy. Gwarantujemy, że odłożysz minimum 100 zł miesięcznie, jeśli skorzystasz z kilku zaprezentowanych przez nas pomysłów.
  • Smartfony na zawsze odmieniły nasze życie. Zastąpiły aparaty, mp3, komputery, biblioteki, a od niedawna stały się też portfelem. W czasach, gdy większość z nas prawie wcale nie korzysta z gotówki, możliwość rezygnacji z noszenia kart wydaje się niezwykle atrakcyjna. Jak płacić telefonem, żeby skorzystać z tego przywileju? To niezwykle proste Nie czytałeś dotychczas o tym, jak płacić telefonem, bo wydawało Ci się to trudne? Pora rozwiać wszystkie wątpliwości. Telefon należy przyłożyć do terminala i… to wszystko. Zupełnie jak w przypadku zwykłej karty.  Kiedyś było inaczej Jeszcze do niedawna odpowiedź na to, jak płacić telefonem, nie byłaby taka oczywista. Dziś możliwość tego typu transakcji zawdzięczamy zbliżeniowym płatnościom mobilnym. Kiedyś natomiast musieliśmy posiadać odpowiednią kartę NFC-SIM. Aby ją uzyskać, należało zgłosić się do operatora, co znacznie komplikowało sprawę. Łatwiej było skorzystać z karty bankowej. Jak to działa? Istnieją dwie technologie, które opracowały, jak płacić telefonem. Pierwsza oparta jest o chmurę. Mobilne aplikacje banków tworzą cyfrową wersję karty, a jej dane zapisane są zarówno w chmurze, jak i na telefonie. By zapłacić w ten sposób, trzeba posiadać komórkę z systemem Android w wersji 4.4 lub wyższej oraz wbudowaną antenę NFC. Oprócz tego trzeba również zainstalować aplikację banku. Druga technologia to Android Pay. W tym wypadku, jak sama nazwa wskazuje, również trzeba posiadać telefon z systemem Android oraz anteną NFC. Następnie należy pobrać aplikację Android Pay ze sklepu Google Play. Później przypisujemy numer karty do konta i to wszystko.  To bezpieczna metoda Część ludzi nawet nie zdaje sobie pytania, jak płacić telefonem, bo uważają, że jest to niebezpieczne. A to nieprawda! Smarftony chronią nasze dane. Pamiętajmy, że niektóre z nich skanują nasze linie papilarne! To by nigdy nie przeszło, gdyby było niebezpieczne. Nawet kiedy zdarzy się najgorsze, czyli zgubimy telefon lub zostanie on skradziony, to sprawa wciąż jest prosta. Może brzmi to kontrowersyjnie, ale smartfon dużo łatwiej zablokować niż kartę. Możemy to zrobić na dowolnym urządzeniu i o każdej porze. Zdalne blokowanie telefonu lub wymazywanie jego danych jeszcze nigdy nie było prostsze.  Inne płatności Pod pojęciem płacenia telefonem kryją się jeszcze inne płatności, np. te wykonywane za pomocą odpowiednich aplikacji. Najczęściej korzystamy z tego typu metod, płacąc swoje rachunki lub doładowując konta. Ciekawą propozycją jest możliwość doładowania licznika prądu, którą oferują doladowaniaenergetyczne.pl. W tym wypadku również korzystamy z telefonu. Zatem jak płacić telefonem? Właśnie tak. Szybko i prosto. Smartfony bez problemu zastępują tradycyjne karty. Nie musimy obawiać się też o bezpieczeństwo swoich danych i marnotrawstwo czasu. 
  • Trudno sobie wyobrazić dom bez prądu. W dzisiejszych czasach zasila on wszystkie urządzenia, z których korzystamy w celach rozrywkowych, np. telewizor. Bez niego nie działa lodówka czy pralka. W niektórych przypadkach niemożliwe jest ogrzewanie. Awaria prądu może też oznaczać niesprawną kuchenkę i zimną wodę. Problemów jest więc wiele, a kilkugodzinny brak prądu może dać nam w kość. Lodówka się rozmrozi. Cisza da o sobie znać. Możliwe, że zmarzniemy. Co zatem robić, gdy awaria prądu nas zaskoczy? Bezpieczniki Awaria prądu  wiąże się najczęściej z tzw. wysadzeniem korków. Jeżeli domowa sieć energetyczna została przeciążona, to prawie pewne, że brak prądu spowodowany jest niesprawnymi bezpiecznikami. Oznacza to, że albo mamy przestarzałą instalację, albo zbyt wiele urządzeń jest podłączonych do prądu. W takim przypadku zaleca się ograniczenie eksploatacji sieci energetycznej i sprawdzenie, czy awaria prądu minie. Oczywiście, aby to zrobić, należy ponownie włączyć korki. Jeśli prąd powróci, to następnym krokiem jest już zadbanie o to, by problem nie pojawił się ponownie. Bezpieczniki należy więc wymienić. Zdarza się jednak, że nowy bezpiecznik zawodzi. Wtedy powinniśmy skontaktować się z doświadczonym elektrykiem, bo poważne awarie prądu mogą skutkować nawet pożarem. Lepiej więc, aby sprawę zbadał profesjonalista. Warto także wspomnieć o tym, że instalacji elektrycznej pod żadnym pozorem nie gasimy wodą! W tym celu można użyć tylko gaśnicy proszkowej. Awaria prądu na całym osiedlu Zawsze warto sprawdzić, czy prąd mają sąsiedzi, ponieważ problem może nie leżeć w naszej instalacji. Jeżeli cała ulica spowita jest w ciemnościach, bardzo możliwe, że awaria prądu wiąże się z poważnymi problemami trakcji energetycznych. Wówczas pozostaje nam czekać, aż dostawca prądu opanuje sytuację. Możemy też zadzwonić do zarządcy lub na pogotowie energetyczne, gdzie zostaną nam udzielone dokładne informacje, m.in. o tym, ile potrwa naprawa. Profilaktyka Awarie prądu zdarzają się w najmniej oczekiwanych momentach. Dlatego ważne jest, aby być przygotowanym. Zawsze w domu powinniśmy mieć kilka świec i sprawną latarkę (najlepiej na baterie). W przypadku długiej awarii prądu należy opróżnić lodówkę. Zimą wystarczy położyć żywność na balkonie. Latem, niestety, będziemy musieli wyrzucić część produktów. Inną opcją poradzenia sobie z awarią prądu jest zainwestowanie w agregat prądotwórczy. Urządzenie to zasilamy paliwem. Agregat samodzielnie wytwarza prąd, więc nie będziemy musieli martwić się jego brakiem. Taka przyjemność jest jednak dość droga; może wynosić nawet 10 tys. złotych. Świeczki to z pewnością tańsze zabezpieczenie. Awaria prądu może przysporzyć nam wielu problemów, ale nie powinniśmy wtedy panikować. Należy przede wszystkim znaleźć źródło awarii i dopiero wtedy działać. Powinniśmy też zawsze pamiętać o tym, że naprawa instalacji elektrycznej jest niebezpieczna. Czasami więc lepiej, gdy awarią prądu zajmie się profesjonalista