Masz pytania? Napisz do nas!
X
  • Badania pokazują, że 6 z 10 Polaków nie ma problemu z terminową płatnością rachunków. Pozostali są dłużnikami lub po prostu spóźniają się. Jak płacić rachunki, aby nie narobić sobie kłopotów? Na początek warto ustalić, które rachunki należy płacić najpierw. Jaki rachunek jest najważniejszy? W pierwszej kolejności należy zapłacić te rachunki, które są najważniejsze. Tylko które to są? Jak ustalić samemu hierarchię wartości? Tak naprawdę każdy uzna inne płatności za szczególnie ważne, ale w większości przypadków są to po prostu te rachunki, które zapewniają nam dach nad głową i poczucie bezpieczeństwa. To kryteria, którymi trzeba się kierować. Najpierw mieszkanie Opłaty mieszkaniowe są najważniejsze. Rachunki takie jak czynsz dla najemcy czy dla spółdzielni należy płacić najpierw, ponieważ zaleganie z nimi jest tragiczne w skutkach. Wprawdzie ktoś może powiedzieć, że akurat te rachunki mogą poczekać, bo mijają długie miesiące, nim spółdzielnia upomni się o swoje, ale to błędne założenie. Zwlekanie z rachunkami za mieszkanie może w najgorszym scenariuszu sprawić, że stracimy dach nad głową, a bez tego można zrobić już bardzo niewiele. Potem media Woda, prąd i gaz to media, które umożliwiają nam normalne funkcjonowanie. Są niezbędne, dlatego rachunki za nie należy płacić po zrealizowaniu opłat mieszkaniowych. Lepiej z tym nie zwlekać, bo utrata dostępu do któregokolwiek będzie dużym utrudnieniem. Szczególnie brak wody i prądu sprawiłby, że codzienność stałaby się bardzo uciążliwa.  Opłaty za media warto uiszczać od razu po zapłaceniu za mieszkanie. Na koniec usługi Usługi, czyli telewizja, telefon i inne opłaty abonamentowe to dodatki, bez których możemy się obejść. Pominięcie płatności któregoś tych rachunków będzie najmniejszych problemem, więc można je opłacać na samym końcu. Pamiętaj jednak, że zwlekanie z płatnościami to nic dobrego. Firmy mogą pozbawić klienta dostępu do usługi, jeśli ten nie wywiązuje się z umowy. Jak płacić rachunki? Zdecydowanie najlepszym, bo najbezpieczniejszym sposobem płacenia rachunków, jest opłacenie wszystkich na raz. W ten sposób ryzyko zadłużenia się jest znikome, zwłaszcza jeśli korzystamy z aplikacji, które ułatwiają płacenie rachunków (np. moje płatności).  Warto też pamiętać o tym, że z płacenia niektórych rachunków można zrezygnować, wybierając opcję zakupu usługi na kartę. To rozwiązanie stosowane nie tylko w telefonii, ale również w energetyce. Tak zwany prąd na kartę można łatwo doładować przez internet dzięki doladowaniaenergetyczne.pl.  
  • Czy wiesz, że opłata za prąd to nie tylko koszt zużytej energii? Na rachunku znajdziesz co najmniej kilka nieoczywistych kosztów, zwłaszcza koszt dystrybucji. Wbrew pozorom energia to tylko niewielka część tego, za co płacisz. Opłata za prąd to opłata nie tylko za prąd Zasadniczo każdy rachunek za prąd można podzielić na dwie części: opłatę za zużytą energię i opłatę za dystrybucję. Pierwsza jest jasna. Płacimy za liczbę zużytych kilowatogodzin energii, a jeśli koszt tego jest za duży, możemy zacząć oszczędzać energię, w ten sposób zmniejszając rachunek.   Opłata za dystrybucję nie jest już tak łatwa do wytłumaczenia, bo składa się z różnych zmiennych ustalanych przez dostawcę energii. Oznacza to, że każdy może mieć na rachunku zupełnie inne wartości i dane. Co gorsze, nie mamy na nich zbyt wiele wpływu, chyba że zdecydujemy się na zmianę dostawcy prądu. Z czego składa się opłata za prąd? Standardowy rachunek za prąd składa się z 7 punktów.   Opłata za energię czynną - to ilość zużytego prądu podana w kilowatogodzinach. Jak już wspomnieliśmy, jako odbiorca końcowy masz wpływ tylko na tę wartość. Składnik zmienny stawki sieciowej - to opłata za ewentualne straty przesyłowe. Jej wysokość zmienia się w zależności od ilości zużytej energii. Stawka jakościowa - opłata, która ma gwarantować odbiorcy, że trafia do niego prąd dobrej jakości. Niestety, jakość prądu nie jest w żaden sposób definiowana, ale można się powoływać na tą stawkę, jeśli prąd często działa niewłaściwie (nie ma go, powoduje spięcia, psuje sprzęty). Składnik stały stawki jakościowej - to stała opłata jakościowa, ale nie za jakość prądu, a za to, że dystrybutor utrzymuje sieć i zapewnia stały dopływ prądu. Opłata przejściowa - to rodzaj zabezpieczenia dla dystrybutora na wypadek, gdyby stracił producenta energii. Opłata przejściowa ma pokryć takiej sytuacji. Opłata abonamentowa - opłata za posiadanie abonamentu (dostępu do prądu). Opłata za obsługę - opłata, która pokrywa wszelkie koszty obsługi np. wysyłkę rachunku. Jak zmniejszyć opłatę za prąd? Częściowo opłatę zmniejszyć może każdy, oszczędzając prąd na co dzień. Czasami wystarczy jedynie zmiana kilku nawyków, aby zauważyć różnicę. Niemniej, duża część opłat jest niezależna od odbiorcy prądu. Wtedy warto sprawdzić ofertę innych dostawców, bo być może jest bardziej korzystna. Można też skorzystać z alternatywnych form płacenia za prąd poprzez doładowanie licznika przedpłatowego.  
  • Rachunki za prąd w Twoim mieszkaniu wydają się niebotycznie wysokie? To powszechny problem, z którym zmaga się wielu Polaków. Istnieją na szczęście pewne rozwiązania. Zdradzamy, jak oszczędzać prąd w mieszkaniu - skutecznie i z sensem! Oszczędzanie prądu w mieszkaniu Sposób 1: wymiana czajnika Czajnik gazowy wymaga często czyszczenia, a woda w nim gotuje się dość długo, ale warto go polubić, jeśli chcemy oszczędzać prąd w mieszkaniu. Wbrew pozorom czajniki elektryczne pobierają dużo energii, zwłaszcza jeśli są to urządzenia niskiej jakości, czyli z niską klasą energetyczną. Przed zakupem czajnika warto sprawdzić, ile pobiera prądu i przeanalizować, ile to może nas kosztować w skali miesiąca. Gaz jest bowiem tańszy. Jeśli okaże się, że różnice między jednym a drugim czajnikiem są duże, warto zainwestować w ten na kuchenkę gazową. Sposób 2: wyłączanie światła Tak, znowu. Temat wyłączania światła wraca jak bumerang, ale trzeba o nim przypominać. Okazuje się, że wielu ludzi korzysta ze światła, kiedy nie jest ono potrzebne, np. włącza dwie lampki na raz. Często zdarza się, że brakuje nam również nawyku wyłączania światła w pomieszczeniach, które opuszczamy na dłuższą chwilę. Wbrew pozorom “tylko” dwadzieścia minut robi różnicę. Sposób 3: wymiana starych urządzeń Trudno oszczędzać prąd w mieszkaniu, jeśli korzystamy z urządzeń, które mają niewiele wspólnego z oszczędzaniem. Stare sprzęty, chociaż działają latami, zwykle pobierają bardzo dużo prądu. Tymczasem specjaliści są zdania, że już klasa energetyczna B nie jest dobrym wyborem.   Jeśli chcesz oszczędzić sporo w skali roku, koniecznie pomyśl nad wymianą niewydajnych urządzeń. Jest to oczywiście rodzaj inwestycji, ale na szczęście takiej, która się zwraca. I to całkiem szybko. Sposób 4: zmiana dostawcy Czasami oszczędzanie prądu w mieszkaniu nie ma zbyt wiele sensu. Jak to możliwe? Jeśli pobieramy prąd na niekorzystnych warunkach, które zaoferował nam dostawca, rachunki zawsze będą zbyt wysokie. Warto więc dokładnie przeanalizować umowę dostawy prądu i porównać ją z ofertami innych sprzedawców. Być może rozwiązanie problemu zbyt dużych rachunków jest prostsze, niż Ci się wydaje? Sposób 5: świadome korzystanie z prądu Aby oszczędzić prąd w mieszkaniu, trzeba też świadomie z niego korzystać. Co to oznacza? Tak naprawdę są to nawyki, które należy sobie wyrobić np. gotowanie pod przykrywką (w przypadku kuchenki elektrycznej) czy założenie żarówek energooszczędnych w często użytkowanych pomieszczeniach. Więcej wskazówek tego typu znajdziesz w innych artykułach na naszym blogu.  
  • Jak najwygodniej płacić za prąd? Czy zawsze trzeba to robić co miesiąc? Jakie taryfy mamy do wyboru? Przygotowaliśmy krótki poradnik, dzięki któremu poznasz sposoby i formy płatności za prąd. Jak płacić rachunek za prąd? Rachunek za prąd możemy płacić na dwa sposoby: przez internet i w punkcie.    Płatności w punkcie - rozwiązanie to jeszcze do niedawna było najbardziej popularne, bo też jedyne możliwe. Rachunki uiszcza się w ten sposób na Poczcie Polskiej lub w specjalnym punkcie płatniczym. Możliwe są też płatności w sklepach np. podczas zwykłych zakupów. Sposób ten ma duży plus, bo jest łatwy i wszystkim dobrze znany. Niestety, nie należy do rozwiązań szybkich i wygodnych. Z tego powodu rachunki za prąd płacimy teraz głównie przez internet. Płatność przez internet - wygodny, niewymagający wyjścia z domu sposób na opłacenie rachunków. Można go podzielić na kilka opcji opłat: za pomocą aplikacji bankowej, za pomocą aplikacji dedykowanej płaceniu rachunkom, na stronie dostawcy prądu. Wybór sposobu płacenia rachunków zależy od naszych upodobań i możliwości. Warto jednak podkreślić, że płacenie przez internet jest nie tylko wygodniejsze, ale też tańsze i bardziej bezpieczne. Co ile płacić rachunek za prąd? Częstotliwość płacenia rachunku zależy od rodzaju rozliczenia ze sprzedawcą energii. W przypadku rozliczenia prognozowanego firma energetyczna wysyła rachunek zwykle co 2 miesiące i wtedy należy go opłacić, przy czym prognozy opracowywane są na podstawie okresu rocznego lub półrocznego. W przypadku rozliczenia rzeczywistego rachunki przychodzą w zależności od ustalonego okresu rozliczeniowego (zwykle 1 lub 2 miesiące). Rodzaje taryf energetycznych To, ile płacimy za prąd, zależy w dużej mierze od taryfy, w jakiej ten prąd pobieramy. Gospodarstwa domowe mają do wyboru 3: G11, G12, G12w.   G11 - taryfa jednostrefowa. Cena prądu pobieranego w tej taryfie nie zmienia się w ciągu doby, jest stała. Zalecana gospodarstwom, które korzystają z urządzeń elektrycznych przez całą dobę. G12 - taryfa dwustrefowa. Podczas jednej strefy (najczęściej nocnej) prąd jest tańszy, a podczas drugiej droższy.  G12w - taryfa weekendowa. Również dwustrefowa i działa tak samo jak zwykłe G12, ale prąd jest dodatkowo tańszy również w weekend. Prąd na kartę Pisząc o sposobach i formach płatności za prąd, nie można pominąć tematu prądu na kartę. Rozwiązanie to jest znane z telefonii komórkowej, a w energetyce działa na tej samej zasadzie - kupujemy konkretną ilość prądu i doładowujemy ją na posiadaną w liczniku kartę. Taki sposób płatności jest dość niezwykły, bo nie wymaga płacenia rachunków. Aby kupić prąd, wystarczy wejść na stronę doladowaniaenergetyczne.pl i kupić doładowanie.