Masz pytania? Napisz do nas!
X
  • Zastanawiasz się, jak zaaranżować oświetlenie na balkonie lub tarasie? Radzimy, na co zwrócić uwagę i jak bezpiecznie odprowadzić prąd na zewnątrz. Z tego artykułu dowiesz się również, które pomysły na oświetlenie są najmodniejsze. IP ma szczególne znaczenie IP, czyli international protection rating, to tzw. stopień ochrony urządzenia elektrycznego, którą zapewnia jego obudowa. Jeżeli planujesz montaż oświetlenia balkonie lub tarasie musisz zwrócić uwagę właśnie na IP. Wszelkie lampy i inne urządzenia powinny mieć co najmniej IP44. Największym zabezpieczeniem charakteryzuje się jednak IP54 lub IP65-67. Urządzenia z takimi oznaczeniami są pyłoszczelne i odporne na wodę. Gniazdko na balkonie lub tarasie Jeżeli potrzebujesz stałego dostępu do prądu na balkonie lub tarasie, musisz wyposażyć go w gniazdko. Wymaga to jednak przemyślenia, ponieważ gniazdka należy montować w zacienionym i osłoniętym miejscu. Nie powinna tam docierać wilgoć. W przypadku tarasów zalecany jest szczególnie montaż skrzynek (np. z gniazdkami wtyczkowymi). Pamiętaj, aby podłączać do nich lampy tylko z odpowiednim IP! Inne źródła oświetlenia balkonu lub tarasu W dzisiejszych czasach istnieje wiele sposobów na oświetlenie balkonu lub tarasu bez dostępu do gniazdka. Mogą to być choćby urządzenia na akumulator, ale nie tylko. 1. Lampy solarne Lampy solarne są szczególnie polecane na balkony i tarasy o niewielkim metrażu. W tego typu miejscach warto jest zadbać o przytulny nastrój. Światło nie może być więc nachalne. Powinno być delikatne, a takie dają właśnie lampy solarne. Ich lekko przygaszone światło może być jednocześnie wadą. Na pewno nie wystarczy, aby porządnie oświetlić duży taras. Warto jednak podkreślić, że lampy solarne są bardzo tanim sposobem na oświetlenie. Małe modele, często wbijane bezpośrednio do doniczek, kosztują zaledwie kilka złotych. Należy także pamiętać o tym, aby lampa była umieszczona w nasłonecznionym miejscu. Przykryta cieniem balustrady czy balkonu wyżej może nie działać wystarczająco wydajnie. 2. Cotton balls Coraz częściej rozwiązaniem problemu braku instalacji elektrycznej jest zakup tanich, ale efektownie wyglądających lampek cotton balls. Dają one subtelne światło, jednocześnie tworząc bardzo przytulny klimat. Na rynku królują zwłaszcza modele na baterie, ale możesz dostać również cotton balls z podłączeniem do gniazda. Girlandy wyglądają najlepiej, gdy są zawinięte wokół balustrady. 3. Lampiony Światło świec ciągle ma się dobrze, co potwierdza popularność licznych lampionów. Można je postawić bezpośrednio na podłodze lub podwiesić do sufitu czy balustrady. Dostępne są w różnych rozmiarach i stylach. Przy odpowiednim rozmieszczeniu oświetlą nawet bardzo duże tarasy.
  • Układ instalacji elektrycznej wbrew pozorom ma duże znaczenie. Jeżeli często wybija ci korki, może to być znak, że najwyższy czas zmienić rodzaj układu. Czym się różni układ jednofazowy od trójfazowego? Który sprawdzi się w twoim przypadku najlepiej? Układ dopasowany do potrzeb Dostęp do elektryczności to podstawa. Na co dzień wszyscy korzystamy z licznych urządzeń elektrycznych, chociaż niekoniecznie zdajemy sobie sprawę z tego, że układ instalacji może być dopasowany do naszych potrzeb. Zazwyczaj po prostu zgadzamy się na  to, co zastaniemy. Ale tak być nie musi. Układ jednofazowy Układ jednofazowy sprawdza się w mieszkaniach i domach, których zużycie energii elektrycznej nie przekracza normy. Oznacza to, że ogrzewanie nie jest elektryczne, a prąd służy przede wszystkim do oświetlenia pomieszczeń i użytkowania urządzeń elektrycznych. Jeśli chodzi o urządzenia, to są to podstawowe sprzęty m.in. lodówka, pralka czy telewizor. W takich warunkach układ jednofazowy jest wystarczający. Instalacja jednofazowa cechuje się napięciem 230 V. Przesył mocy wynosi wówczas 6 kW. Jest to ilość wystarczająca do zasilenia podstawowych urządzeń elektrycznych, które znajdują się w większości domów. Układ trójfazowy Układ trójfazowy nazywany jest siłą. Posiada on znacznie większe napięcie bo 230/400 V. Jak sama nazwa wskazuje, składa się z trzech obwodów elektrycznych prądu przemiennego. Taki układ umożliwia przesył powyżej 3 kW, jednak zazwyczaj używany jest powyżej mocy umownej 6kW. Instalacja trójfazowa sprawdza się najlepiej w gospodarstwach, które mają duże zapotrzebowanie energetyczne. Wśród nich należy wymienić zwłaszcza domy i mieszkania ogrzewane elektrycznie. Taki układ jest też dedykowany osobom, które często używają sprzętów elektrycznych (komputera, pralki, kuchenki indukcyjnej, zmywarki itd.) i to jednocześnie. Instalacja jednofazowa może być wówczas niewystarczająca. System trójfazowy jest również wykorzystywany w firmach i zakładach produkcyjnych. Po czym poznać, że warto zmienić układ? Jednym z sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że pora wymienić instalację, może być częste wybijanie korków. Jeżeli dzieje się tak, kiedy podłączasz dodatkowe urządzenie, prawdopodobnie układ trójfazowy byłby rozwiązaniem problemu. Warto też przemyśleć zmianę układu, kiedy wprowadzamy duże zmiany. Taką zmianą jest choćby instalacja bojlera czy zmiana ogrzewania na elektryczne. Są to urządzenia pobierające dużo prądu i układ jednofazowy może im nie podołać. Czy układ trójfazowy jest droższy? Wielu ludzi obawia się wysokości rachunków po zmianie układu na trójfazowy. Warto jednak podkreślić, że różnice są nieznaczne, ponieważ zmienia się także opłata za przesył.
  • Jeśli wybierasz się za granicę, musisz przygotować nie tylko niezbędne dokumenty czy bagaż, ale również… odpowiednią wtyczkę do gniazdka. Sprawdź, jaki typ gniazdka elektrycznego znajduje się w kraju, do którego jedziesz, a unikniesz niemiłych niespodzianek. Gniazdka elektryczne w Europie – różnice W zależności od kraju gniazdka elektryczne różnią się konstrukcją. Polska wtyczka nie będzie wszędzie pasować, a to może być wyjątkowo problematyczne. Nie będziesz w stanie  naładować choćby telefonu, który jest w dzisiejszych czasach niemal niezbędny w trakcie podróży. Gniazdka elektryczne w Europie mogą być pojedyncze lub podwójne. Mogą też być wyposażone w bolec, który ma uziemiać. Niektóre gniazdka mają też przesłony torów prądowych lub wyłącznik różnicowoprądowy. Dość często spotykane są także gniazdka elektryczne z oznaczeniem IP, czyli stopnia ochrony obudowy przed czynnikami zewnętrznymi. Gniazdka elektryczne w Europie – rodzaje Gniazdka elektryczne w Europie są odpowiednio oznakowane literami. Na całym świecie oznaczenia zaczynają się od A, B, C… i kończą dopiero na K. Najpopularniejsze rodzaje w Europie zostały wymienione niżej. Sprawdź, czy musisz kupić nową wtyczkę! Typ C – wtyczka bez uziemienia, ma dwa okrągłe bolce. Stosowana w całej Europie poza Cyprem, Estonią, Irlandią, Wielką Brytanią i Maltą. Typ E – wtyczka z otworem pod bolec uziemiający i dwoma okrągłymi bolcami. Występuje w: Belgii, Polsce, Czechach, Francji, Monako, Słowacji. Typ G – wtyczka z trzema prostokątnymi bolcami, które tworzą trójkąt. Występuje na Cyprze, w Irlandii, Wielkiej Brytanii oraz na Malcie. Typ F – posiada dwa metalowe klipy na bokach wtyczki, które są uziemieniem. Stosowana jest we wszystkich krajach Europy poza: Belgią, Białorusią, Czechami, Cyprem, Francją, Danią, Gruzją, Maltą, Lichtensteinem, Irlandią, Mołdawią, Słowacją, Szwajcarią i Wielką Brytanią. Typ K – wygląda jak wtyczka C, ale ma bolec uziemiający. Występuje jedynie w Danii. Typ D – to stary odpowiednik wtyczki typu G. Stosowana jeszcze w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Typ M – bolec uziemiający znajduje się w centrum. Występuje w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Typ L – wtyczka ma kształt owalu i posiada jeden bolec uziemiający. Można ją znaleźć we Włoszech i Szwajcarii. Gdzie kupić przejściówkę do gniazdka elektrycznego? Problem innego gniazdka elektrycznego można łatwo rozwiązać, kupując odpowiednią przejściówkę. Taki gadżet dostaniesz właściwie w każdym sklepie elektrycznym. A jeśli często podróżujesz i to w różne kraje, możesz zainwestować w uniwersalną przejściówkę, która pasuje do niemal każdego typu gniazdka.    
  • Czy cykliczne rachunki za energię są naprawdę możliwe? Prąd na abonament już istnieje, jednak warto zawczasu dowiedzieć się o nim więcej. Jeżeli myślisz, że stałe opłaty za energię są dla ciebie, przeczytaj najpierw ten artykuł. Dowiesz się m.in. na co zwrócić uwagę, wybierając prąd na abonament. Prąd na abonament, czyli jaki? Płatności abonamentowe kojarzą się przede wszystkim z usługami telekomunikacyjnymi. Nie są one jednak dedykowane tylko takim rozwiązaniom.  Prąd na abonament działa podobnie do abonamentu telefonicznego, czyli płacimy za energię stałą stawkę (jak za rozmowy i sms-y w telefonii). Różnica polega jednak na tym, że prąd na abonament nie może być nielimitowany. W związku z tym trzeba się upewnić, czy cykliczne rachunku za energię, na pewno sprawdzą się w danym przypadku. Nałożony limit może bowiem generować dodatkowe koszty. Prąd objęty limitem. Czy to się opłaca? Jak wspomnieliśmy, prąd na abonament posiada pewien limit. Jest to limit kWh, które można zużyć w ramach abonamentu. Limit powinien być dokładnie określony w umowie. Rozważając ofertę prądu na abonament, nigdy nie należy zakładać, że dana ilość kWh będzie wystarczająca. Aby mieć taką pewność, trzeba znać swoje roczne zużycie prądu. To na jego podstawie określisz, czy limit określony w umowie nie jest za mały. Roczne zużycie prądu Zużycie prądu można obliczyć samemu, mnożąc moc znamionową każdego urządzenia elektrycznego w domu przez liczbę godzin jego działania. To dość czasochłonne, więc można kierować się ogólnymi szacunkami. Zdaniem specjalistów gospodarstwo 2+2 (rodzice i dwójka dzieci) zużywa rocznie do 2500 kWh. Osoba mieszkająca samotnie zużywa około 1000 kWh, a rodzina 1+1 od 1000 do 1500 kWh. Warto mieć jednak na uwadze, że w takich szacunkach istnieje duży margines błędu i nie muszą się one sprawdzić u każdego. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Wybierając prąd na abonament, trzeba także mieć na uwadze jeszcze kilka rzeczy. Przede wszystkim dokładnie przeanalizuj wysokość abonamentu. Może się bowiem okazać, że stała cena nie jest wcale dobra, bo obecnie płacisz dużo mniej. Szczególną uwagę zwróć też na stawkę za 1kWh naliczaną po przekroczeniu limitu abonamentowego. Jeżeli sądzisz, że możesz dany limit nieznacznie przekraczać, oblicz ile by takie odstępstwo mniej więcej wyniosło. Stawka poza limitem dość często jest horrendalnie wysoka. Istotną informacją jest również długość obowiązywania umowy i okres jej wypowiedzenia. Stała cena prądu wydaje się dobrym pomysłem, ale tylko wtedy, gdy ceny prądu rosną. Tymczasem może się okazać, że w przyszłości w jakimś stopniu spadną. Wówczas umowa prądu na abonament będzie generować niepotrzebne koszty.