Masz pytania? Napisz do nas!
X
  • Zasada TPA to termin, który najczęściej pojawia się przy planach zmiany sprzedawcy energii. Czy wiesz na czym polega i co Ci gwarantuje? Umowa z innym sprzedawcą Być może płacisz za prąd od zawsze u tego samego dostawcy. Nie pamiętasz nawet wyglądu umowy, którą jedynie przedłużasz raz na 2, 3 lata. Wiesz jednak, że być może przepłacasz. Tylko jak zaoszczędzić na ciągle drożejącym prądzie? Jednym ze sposobów na mniejsze rachunki za prąd jest zmiana sprzedawcy, a tę sprawę reguluje właśnie TPA. Zasada TPA TPA (z ang. Third Party Access) to tzw. zasada dostępu stron trzecich do sieci. Dzięki niej odbiorcy mogą indywidualnie i swobodnie wybierać sprzedawcę energii elektrycznej.  Oznacza to, że w każdej chwili możesz zmienić sprzedawcę na tego, który oferuje korzystniejszą umowę. Warto w tym miejscu przypomnieć o tym, że jakość prądu nie ulega zmianie – surowiec wszędzie jest taki sam. Odbiorca zgodnie z zasadą TPA może zawrzeć dwa rodzaje umowy: umowę na świadczenie usługi dystrybucji energii elektrycznej z operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD); umowę zakupu energii elektrycznej z przedsiębiorstwem lub wytwórcą. Zasada TPA ma służyć rozwijaniu konkurencji na rynku energii elektrycznej. Dzieje się tak za sprawą możliwości korzystania z sieci energetycznego przedsiębiorstwa sieciowego bez obowiązku kupowania od niego energii elektrycznej. Masz wybór Zainteresowanie zasadą TPA wzrosło w związku z szumem wokół rosnących podwyżek prądu. Urząd Regulacji Energetyki stworzył więc specjalną stronę maszwybor.ure.gov.pl. W dostępnych na niej dokumentach znajdziesz informację o tym, jak zmienić sprzedawcę prądu i o czym pamiętać. Możesz też zadzwonić na infolinię, jeśli masz pytania. Zasada TPA sprzyja oszczędzaniu Dzięki zasadzie TPA możesz dowolnie wybierać sprzedawcę prądu. Właśnie dlatego możliwe jest zaoszczędzenie. Przejrzyj aktualne oferty różnych sprzedawców i wybierz tę najbardziej korzystną. Pamiętaj jednak, aby raz na 2 lata orientować się w aktualnych promocjach.
  • Audyt energetyczny to niezbędnik przy pracach termomodernizacyjnych budynku. Jest to także sposób na wygenerowanie oszczędności. Czy wiesz czym jest i na czym polega audyt energetyczny? Czym jest audyt energetyczny? Audyt energetyczny to rodzaj ekspertyzy, która określa wszystkie parametry techniczne związane z profilem zużycia energii danego budynku. Na jego podstawie decyduje się o czynnościach modernizacyjnych budynku i wskazuje optymalne rozwiązania energetyczne. Audyt energetyczny odnosi się przede wszystkim do sprawdzenia izolacji budynku. Jeśli jest ona wadliwa, ciepło ucieka, a to przekłada się to na koszty ogrzewania. Co jest celem audytu energetycznego? Audyt energetyczny jest przeprowadzany z myślą o zmniejszeniu zapotrzebowania na energię, co ma zredukować koszty ogrzewania.  Audyt jest też niezbędny przed wykonaniem wszelkich prac modernizacyjnych. Prace wykonane bez audytu energetycznego mogą zwiększyć zapotrzebowanie energetyczne. Z czego składa się audyt energetyczny? Audyt energetyczny określa kilka istotnych parametrów. Kompletny zawiera: ocenę właściwości cieplnych budynku; charakterystykę energetyczną budynku; inwentaryzację instalacji zużywających energię; wskazanie rozwiązań zmniejszających zużycie energii; wskazanie optymalnych czynności modernizacyjnych; ocenę opłacalności możliwych rozwiązań. Co obejmuje audyt energetyczny? Audyt energetyczny obejmuje wszystkie instalacje i urządzenia w budynku, które przyczyniają się do zużycia energii. Są to: ściany, dachy, okna, instalacje grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne, oświetlenie, instalacje wody użytkowej, urządzenia produkujące energię odnawialną. Jak przeprowadzany jest audyt energetyczny? Audyt energetyczny wymaga użycia specjalnych urządzeń, np. kamer termowizyjnych, które określają miejsca najcieplejsze i najzimniejsze budynku. Ponadto stosuje się też mierniki energetyczne. Pomagają one w sprawdzeniu zużycia energii każdego z urządzeń. Audyt energetyczny to też sprawdzenie dokumentacji energetycznej (również rachunków). Jeśli chcesz przeprowadzić audyt energetyczny, musisz skontaktować się ze specjalistą, czyli audytorem energetycznym, lub zewnętrzną firmą. Możesz też sprawdzić Rozporządzenie Ministra Infrastruktury (Dz.U. 2009 nr 43 poz. 346), w którym znajdziesz szczegółowe informacje o audycie energetycznym.
  • Ceny energii rosną i w związku z tym wielu ludzi zastanawia się, jak zmienić sprzedawcę prądu. Na szczęście nie jest to trudne. Różne rodzaje umowy Zgodnie z prawem można zmieniać sprzedawcę prądu dowolnie często. ponadto ustawa reguluje również kwestię dodatkowych kosztów. Nie możesz ich ponieść z tytułu zmiany sprzedawcy prądu. Jedyne możliwe koszty to te, które wynikają z rozwiązania dotychczasowej umowy, np. kara umowna. Istnieją 3 rodzaje umowy, które można zawrzeć ze sprzedawcą energii. Umowę dystrybucyjną i umowę sprzedażową – zawarcie dwóch osobnych umów, gdy sprzedawca nie współpracuje z dystrybutorem. Umowę kompleksową eliminującą problem dwóch umów – polega na tym, że sprzedawca prądu zawiera umowę dystrybucyjną w Twoim imieniu. Umowę kompleksową – zawarcie jednej umowy, gdy spółka sprzedawcy prądu jest powiązana z dystrybutorem. Przed zmianą sprzedawcy sprawdź oferty Zmieniając sprzedawcę prądu, należy być ostrożnym. Porównanie taryf sprzedażowych jest stosunkowo łatwe dzięki kalkulatorom dostępnym na stronie Urzędu Regulacji Energetyki, lecz haczyk kryje się w innych kwestiach, o których często zapominamy. Chodzi m.in. o stałość ceny. Dla przykładu, jeśli sprzedawca oferuje stałą stawkę przez 3 lata, nie ma gwarancji, że za 3 lata nie będzie to wygórowany i nieopłacalny koszt. Trzeba też brać pod uwagę inne niebezpieczeństwo. W związku z niedawnym, gwałtownym wzrostem cen prądu niektóre firmy, oferujące stałe ceny, okazały się nierentowne i zbankrutowały. Taka sytuacja może się powtórzyć. Jak zmienić sprzedawcę prądu? Proces zmiany sprzedawcy prądu różni się od tego, czy zostało to zrobione już wcześniej. Jeśli tak, należy jedynie podpisać umowę z nowym sprzedawcą, a ze starym się rozliczyć. Kiedy jednak sprzedawca zmieniany jest po raz pierwszy, czekają na Ciebie także inne procesy. Są to m.in.: poinformowanie dystrybutora o zmianie sprzedawcy, zawarcie umowy o dystrybucji energii elektrycznej, ewentualne dostosowanie liczników. Wbrew pozorom nie jest to jednak bardzo trudne. Ponadto zmiana sprzedawcy prądu nie powinna trwać dłużej niż miesiąc. Jest to zatem proces stosunkowo krótki. Dystrybutora nie zmienisz Pamiętaj, że o ile sprzedawcę prądu możesz zmieniać dobrowolnie, to nie zrobisz tego samego z dystrybutorem. Masz obowiązek korzystania z usług przypisanych do danego rejonu.