Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Jak zmienić sprzedawcę prądu?

  Ceny energii rosną i w związku z tym wielu ludzi zastanawia się, jak zmienić sprzedawcę prądu. Na szczęście nie jest to trudne.

  Różne rodzaje umowy

  Zgodnie z prawem można zmieniać sprzedawcę prądu dowolnie często. ponadto ustawa reguluje również kwestię dodatkowych kosztów. Nie możesz ich ponieść z tytułu zmiany sprzedawcy prądu. Jedyne możliwe koszty to te, które wynikają z rozwiązania dotychczasowej umowy, np. kara umowna.

  Istnieją 3 rodzaje umowy, które można zawrzeć ze sprzedawcą energii.

  • Umowę dystrybucyjną i umowę sprzedażową – zawarcie dwóch osobnych umów, gdy sprzedawca nie współpracuje z dystrybutorem.
  • Umowę kompleksową eliminującą problem dwóch umów – polega na tym, że sprzedawca prądu zawiera umowę dystrybucyjną w Twoim imieniu.
  • Umowę kompleksową – zawarcie jednej umowy, gdy spółka sprzedawcy prądu jest powiązana z dystrybutorem.

  Przed zmianą sprzedawcy sprawdź oferty

  Zmieniając sprzedawcę prądu, należy być ostrożnym. Porównanie taryf sprzedażowych jest stosunkowo łatwe dzięki kalkulatorom dostępnym na stronie Urzędu Regulacji Energetyki, lecz haczyk kryje się w innych kwestiach, o których często zapominamy. Chodzi m.in. o stałość ceny. Dla przykładu, jeśli sprzedawca oferuje stałą stawkę przez 3 lata, nie ma gwarancji, że za 3 lata nie będzie to wygórowany i nieopłacalny koszt. Trzeba też brać pod uwagę inne niebezpieczeństwo. W związku z niedawnym, gwałtownym wzrostem cen prądu niektóre firmy, oferujące stałe ceny, okazały się nierentowne i zbankrutowały. Taka sytuacja może się powtórzyć.

  Jak zmienić sprzedawcę prądu?

  Proces zmiany sprzedawcy prądu różni się od tego, czy zostało to zrobione już wcześniej. Jeśli tak, należy jedynie podpisać umowę z nowym sprzedawcą, a ze starym się rozliczyć. Kiedy jednak sprzedawca zmieniany jest po raz pierwszy, czekają na Ciebie także inne procesy. Są to m.in.: poinformowanie dystrybutora o zmianie sprzedawcy, zawarcie umowy o dystrybucji energii elektrycznej, ewentualne dostosowanie liczników.

  Wbrew pozorom nie jest to jednak bardzo trudne. Ponadto zmiana sprzedawcy prądu nie powinna trwać dłużej niż miesiąc. Jest to zatem proces stosunkowo krótki.

  Dystrybutora nie zmienisz

  Pamiętaj, że o ile sprzedawcę prądu możesz zmieniać dobrowolnie, to nie zrobisz tego samego z dystrybutorem. Masz obowiązek korzystania z usług przypisanych do danego rejonu.