Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Prąd na abonament

  Czy cykliczne rachunki za energię są naprawdę możliwe? Prąd na abonament już istnieje, jednak warto zawczasu dowiedzieć się o nim więcej. Jeżeli myślisz, że stałe opłaty za energię są dla ciebie, przeczytaj najpierw ten artykuł. Dowiesz się m.in. na co zwrócić uwagę, wybierając prąd na abonament.

  Prąd na abonament, czyli jaki?

  Płatności abonamentowe kojarzą się przede wszystkim z usługami telekomunikacyjnymi. Nie są one jednak dedykowane tylko takim rozwiązaniom. 

  Prąd na abonament działa podobnie do abonamentu telefonicznego, czyli płacimy za energię stałą stawkę (jak za rozmowy i sms-y w telefonii). Różnica polega jednak na tym, że prąd na abonament nie może być nielimitowany. W związku z tym trzeba się upewnić, czy cykliczne rachunku za energię, na pewno sprawdzą się w danym przypadku. Nałożony limit może bowiem generować dodatkowe koszty.

  Prąd objęty limitem. Czy to się opłaca?

  Jak wspomnieliśmy, prąd na abonament posiada pewien limit. Jest to limit kWh, które można zużyć w ramach abonamentu. Limit powinien być dokładnie określony w umowie.

  Rozważając ofertę prądu na abonament, nigdy nie należy zakładać, że dana ilość kWh będzie wystarczająca. Aby mieć taką pewność, trzeba znać swoje roczne zużycie prądu. To na jego podstawie określisz, czy limit określony w umowie nie jest za mały.

  Roczne zużycie prądu

  Zużycie prądu można obliczyć samemu, mnożąc moc znamionową każdego urządzenia elektrycznego w domu przez liczbę godzin jego działania. To dość czasochłonne, więc można kierować się ogólnymi szacunkami. Zdaniem specjalistów gospodarstwo 2+2 (rodzice i dwójka dzieci) zużywa rocznie do 2500 kWh. Osoba mieszkająca samotnie zużywa około 1000 kWh, a rodzina 1+1 od 1000 do 1500 kWh.

  Warto mieć jednak na uwadze, że w takich szacunkach istnieje duży margines błędu i nie muszą się one sprawdzić u każdego.

  Na co jeszcze zwrócić uwagę?

  Wybierając prąd na abonament, trzeba także mieć na uwadze jeszcze kilka rzeczy. Przede wszystkim dokładnie przeanalizuj wysokość abonamentu. Może się bowiem okazać, że stała cena nie jest wcale dobra, bo obecnie płacisz dużo mniej.

  Szczególną uwagę zwróć też na stawkę za 1kWh naliczaną po przekroczeniu limitu abonamentowego. Jeżeli sądzisz, że możesz dany limit nieznacznie przekraczać, oblicz ile by takie odstępstwo mniej więcej wyniosło. Stawka poza limitem dość często jest horrendalnie wysoka.

  Istotną informacją jest również długość obowiązywania umowy i okres jej wypowiedzenia. Stała cena prądu wydaje się dobrym pomysłem, ale tylko wtedy, gdy ceny prądu rosną. Tymczasem może się okazać, że w przyszłości w jakimś stopniu spadną. Wówczas umowa prądu na abonament będzie generować niepotrzebne koszty.