Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Prąd na balkonie i tarasie

  Zastanawiasz się, jak zaaranżować oświetlenie na balkonie lub tarasie? Radzimy, na co zwrócić uwagę i jak bezpiecznie odprowadzić prąd na zewnątrz. Z tego artykułu dowiesz się również, które pomysły na oświetlenie są najmodniejsze.

  IP ma szczególne znaczenie

  IP, czyli international protection rating, to tzw. stopień ochrony urządzenia elektrycznego, którą zapewnia jego obudowa. Jeżeli planujesz montaż oświetlenia balkonie lub tarasie musisz zwrócić uwagę właśnie na IP.

  Wszelkie lampy i inne urządzenia powinny mieć co najmniej IP44. Największym zabezpieczeniem charakteryzuje się jednak IP54 lub IP65-67. Urządzenia z takimi oznaczeniami są pyłoszczelne i odporne na wodę.

  Gniazdko na balkonie lub tarasie

  Jeżeli potrzebujesz stałego dostępu do prądu na balkonie lub tarasie, musisz wyposażyć go w gniazdko. Wymaga to jednak przemyślenia, ponieważ gniazdka należy montować w zacienionym i osłoniętym miejscu. Nie powinna tam docierać wilgoć.

  W przypadku tarasów zalecany jest szczególnie montaż skrzynek (np. z gniazdkami wtyczkowymi). Pamiętaj, aby podłączać do nich lampy tylko z odpowiednim IP!

  Inne źródła oświetlenia balkonu lub tarasu

  W dzisiejszych czasach istnieje wiele sposobów na oświetlenie balkonu lub tarasu bez dostępu do gniazdka. Mogą to być choćby urządzenia na akumulator, ale nie tylko.
  1. Lampy solarne
  Lampy solarne są szczególnie polecane na balkony i tarasy o niewielkim metrażu. W tego typu miejscach warto jest zadbać o przytulny nastrój. Światło nie może być więc nachalne. Powinno być delikatne, a takie dają właśnie lampy solarne.

  Ich lekko przygaszone światło może być jednocześnie wadą. Na pewno nie wystarczy, aby porządnie oświetlić duży taras. Warto jednak podkreślić, że lampy solarne są bardzo tanim sposobem na oświetlenie. Małe modele, często wbijane bezpośrednio do doniczek, kosztują zaledwie kilka złotych.

  Należy także pamiętać o tym, aby lampa była umieszczona w nasłonecznionym miejscu. Przykryta cieniem balustrady czy balkonu wyżej może nie działać wystarczająco wydajnie.

  2. Cotton balls
  Coraz częściej rozwiązaniem problemu braku instalacji elektrycznej jest zakup tanich, ale efektownie wyglądających lampek cotton balls. Dają one subtelne światło, jednocześnie tworząc bardzo przytulny klimat. Na rynku królują zwłaszcza modele na baterie, ale możesz dostać również cotton balls z podłączeniem do gniazda. Girlandy wyglądają najlepiej, gdy są zawinięte wokół balustrady.

  3. Lampiony
  Światło świec ciągle ma się dobrze, co potwierdza popularność licznych lampionów. Można je postawić bezpośrednio na podłodze lub podwiesić do sufitu czy balustrady. Dostępne są w różnych rozmiarach i stylach. Przy odpowiednim rozmieszczeniu oświetlą nawet bardzo duże tarasy.