Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Jak oszczędzać prąd w mieszkaniu?

  Rachunki za prąd w Twoim mieszkaniu wydają się niebotycznie wysokie? To powszechny problem, z którym zmaga się wielu Polaków. Istnieją na szczęście pewne rozwiązania. Zdradzamy, jak oszczędzać prąd w mieszkaniu - skutecznie i z sensem!

  Oszczędzanie prądu w mieszkaniu

  Sposób 1: wymiana czajnika

  Czajnik gazowy wymaga często czyszczenia, a woda w nim gotuje się dość długo, ale warto go polubić, jeśli chcemy oszczędzać prąd w mieszkaniu. Wbrew pozorom czajniki elektryczne pobierają dużo energii, zwłaszcza jeśli są to urządzenia niskiej jakości, czyli z niską klasą energetyczną.

  Przed zakupem czajnika warto sprawdzić, ile pobiera prądu i przeanalizować, ile to może nas kosztować w skali miesiąca. Gaz jest bowiem tańszy. Jeśli okaże się, że różnice między jednym a drugim czajnikiem są duże, warto zainwestować w ten na kuchenkę gazową.

  Sposób 2: wyłączanie światła

  Tak, znowu. Temat wyłączania światła wraca jak bumerang, ale trzeba o nim przypominać. Okazuje się, że wielu ludzi korzysta ze światła, kiedy nie jest ono potrzebne, np. włącza dwie lampki na raz. Często zdarza się, że brakuje nam również nawyku wyłączania światła w pomieszczeniach, które opuszczamy na dłuższą chwilę. Wbrew pozorom “tylko” dwadzieścia minut robi różnicę.

  Sposób 3: wymiana starych urządzeń

  Trudno oszczędzać prąd w mieszkaniu, jeśli korzystamy z urządzeń, które mają niewiele wspólnego z oszczędzaniem. Stare sprzęty, chociaż działają latami, zwykle pobierają bardzo dużo prądu. Tymczasem specjaliści są zdania, że już klasa energetyczna B nie jest dobrym wyborem.

   

  Jeśli chcesz oszczędzić sporo w skali roku, koniecznie pomyśl nad wymianą niewydajnych urządzeń. Jest to oczywiście rodzaj inwestycji, ale na szczęście takiej, która się zwraca. I to całkiem szybko.

  Sposób 4: zmiana dostawcy

  Czasami oszczędzanie prądu w mieszkaniu nie ma zbyt wiele sensu. Jak to możliwe? Jeśli pobieramy prąd na niekorzystnych warunkach, które zaoferował nam dostawca, rachunki zawsze będą zbyt wysokie. Warto więc dokładnie przeanalizować umowę dostawy prądu i porównać ją z ofertami innych sprzedawców. Być może rozwiązanie problemu zbyt dużych rachunków jest prostsze, niż Ci się wydaje?

  Sposób 5: świadome korzystanie z prądu

  Aby oszczędzić prąd w mieszkaniu, trzeba też świadomie z niego korzystać. Co to oznacza? Tak naprawdę są to nawyki, które należy sobie wyrobić np. gotowanie pod przykrywką (w przypadku kuchenki elektrycznej) czy założenie żarówek energooszczędnych w często użytkowanych pomieszczeniach. Więcej wskazówek tego typu znajdziesz w innych artykułach na naszym blogu.