Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Opłata za prąd – z czego się składa?

  Czy wiesz, że opłata za prąd to nie tylko koszt zużytej energii? Na rachunku znajdziesz co najmniej kilka nieoczywistych kosztów, zwłaszcza koszt dystrybucji. Wbrew pozorom energia to tylko niewielka część tego, za co płacisz.

  Opłata za prąd to opłata nie tylko za prąd

  Zasadniczo każdy rachunek za prąd można podzielić na dwie części: opłatę za zużytą energię i opłatę za dystrybucję. Pierwsza jest jasna. Płacimy za liczbę zużytych kilowatogodzin energii, a jeśli koszt tego jest za duży, możemy zacząć oszczędzać energię, w ten sposób zmniejszając rachunek.

   

  Opłata za dystrybucję nie jest już tak łatwa do wytłumaczenia, bo składa się z różnych zmiennych ustalanych przez dostawcę energii. Oznacza to, że każdy może mieć na rachunku zupełnie inne wartości i dane. Co gorsze, nie mamy na nich zbyt wiele wpływu, chyba że zdecydujemy się na zmianę dostawcy prądu.

  Z czego składa się opłata za prąd?

  Standardowy rachunek za prąd składa się z 7 punktów.

   

  1. Opłata za energię czynną - to ilość zużytego prądu podana w kilowatogodzinach. Jak już wspomnieliśmy, jako odbiorca końcowy masz wpływ tylko na tę wartość.

  2. Składnik zmienny stawki sieciowej - to opłata za ewentualne straty przesyłowe. Jej wysokość zmienia się w zależności od ilości zużytej energii.

  3. Stawka jakościowa - opłata, która ma gwarantować odbiorcy, że trafia do niego prąd dobrej jakości. Niestety, jakość prądu nie jest w żaden sposób definiowana, ale można się powoływać na tą stawkę, jeśli prąd często działa niewłaściwie (nie ma go, powoduje spięcia, psuje sprzęty).

  4. Składnik stały stawki jakościowej - to stała opłata jakościowa, ale nie za jakość prądu, a za to, że dystrybutor utrzymuje sieć i zapewnia stały dopływ prądu.

  5. Opłata przejściowa - to rodzaj zabezpieczenia dla dystrybutora na wypadek, gdyby stracił producenta energii. Opłata przejściowa ma pokryć takiej sytuacji.

  6. Opłata abonamentowa - opłata za posiadanie abonamentu (dostępu do prądu).

  7. Opłata za obsługę - opłata, która pokrywa wszelkie koszty obsługi np. wysyłkę rachunku.

  Jak zmniejszyć opłatę za prąd?

  Częściowo opłatę zmniejszyć może każdy, oszczędzając prąd na co dzień. Czasami wystarczy jedynie zmiana kilku nawyków, aby zauważyć różnicę. Niemniej, duża część opłat jest niezależna od odbiorcy prądu. Wtedy warto sprawdzić ofertę innych dostawców, bo być może jest bardziej korzystna. Można też skorzystać z alternatywnych form płacenia za prąd poprzez doładowanie licznika przedpłatowego.