Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Jak płacić telefonem?

  Smartfony na zawsze odmieniły nasze życie. Zastąpiły aparaty, mp3, komputery, biblioteki, a od niedawna stały się też portfelem. W czasach, gdy większość z nas prawie wcale nie korzysta z gotówki, możliwość rezygnacji z noszenia kart wydaje się niezwykle atrakcyjna. Jak płacić telefonem, żeby skorzystać z tego przywileju?

  To niezwykle proste

  Nie czytałeś dotychczas o tym, jak płacić telefonem, bo wydawało Ci się to trudne? Pora rozwiać wszystkie wątpliwości. Telefon należy przyłożyć do terminala i… to wszystko. Zupełnie jak w przypadku zwykłej karty. 

  Kiedyś było inaczej

  Jeszcze do niedawna odpowiedź na to, jak płacić telefonem, nie byłaby taka oczywista. Dziś możliwość tego typu transakcji zawdzięczamy zbliżeniowym płatnościom mobilnym. Kiedyś natomiast musieliśmy posiadać odpowiednią kartę NFC-SIM. Aby ją uzyskać, należało zgłosić się do operatora, co znacznie komplikowało sprawę. Łatwiej było skorzystać z karty bankowej.

  Jak to działa?

  Istnieją dwie technologie, które opracowały, jak płacić telefonem. Pierwsza oparta jest o chmurę. Mobilne aplikacje banków tworzą cyfrową wersję karty, a jej dane zapisane są zarówno w chmurze, jak i na telefonie. By zapłacić w ten sposób, trzeba posiadać komórkę z systemem Android w wersji 4.4 lub wyższej oraz wbudowaną antenę NFC. Oprócz tego trzeba również zainstalować aplikację banku.

  Druga technologia to Android Pay. W tym wypadku, jak sama nazwa wskazuje, również trzeba posiadać telefon z systemem Android oraz anteną NFC. Następnie należy pobrać aplikację Android Pay ze sklepu Google Play. Później przypisujemy numer karty do konta i to wszystko. 

  To bezpieczna metoda
  Część ludzi nawet nie zdaje sobie pytania, jak płacić telefonem, bo uważają, że jest to niebezpieczne. A to nieprawda! Smarftony chronią nasze dane. Pamiętajmy, że niektóre z nich skanują nasze linie papilarne! To by nigdy nie przeszło, gdyby było niebezpieczne. Nawet kiedy zdarzy się najgorsze, czyli zgubimy telefon lub zostanie on skradziony, to sprawa wciąż jest prosta. Może brzmi to kontrowersyjnie, ale smartfon dużo łatwiej zablokować niż kartę. Możemy to zrobić na dowolnym urządzeniu i o każdej porze. Zdalne blokowanie telefonu lub wymazywanie jego danych jeszcze nigdy nie było prostsze. 

  Inne płatności

  Pod pojęciem płacenia telefonem kryją się jeszcze inne płatności, np. te wykonywane za pomocą odpowiednich aplikacji. Najczęściej korzystamy z tego typu metod, płacąc swoje rachunki lub doładowując konta. Ciekawą propozycją jest możliwość doładowania licznika prądu, którą oferują doladowaniaenergetyczne.pl. W tym wypadku również korzystamy z telefonu.


  Zatem jak płacić telefonem? Właśnie tak. Szybko i prosto. Smartfony bez problemu zastępują tradycyjne karty. Nie musimy obawiać się też o bezpieczeństwo swoich danych i marnotrawstwo czasu.