Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Czy ceny prądu wzrosną w 2020?

  Wraz z końcem 2018 roku rozgorzała dyskusja na temat cen prądu. Rząd, pod wpływem społecznego nacisku, przygotował ustawę zamrażającą ceny prądu, dzięki czemu gospodarstwa domowe nie musiały obawiać się podwyżek. Teraz znów mamy koniec roku i pojawia się pytanie – czy ceny prądu wzrosną w 2020 roku?

  Powody i skutki zamrożenia cen

  Zamrożenie cen prądu w 2019 roku spowodowane było prognozami podwyżek. Wstępnie zakładano, że mogą one wynieść nawet do 40 proc., co znacznie obciążyłoby większość gospodarstw domowych. Pierwsze informacje na ten temat zaczęły pojawiać się już jesienią i wywołały niemałe poruszenie. Partia rządząca jeszcze przed końcem roku przyjęła ustawę zamrażającą ceny prądu. Eksperci twierdzą, że była to decyzja podjęta ze względu na zbliżające się wybory europarlamentarne i parlamentarne.

  Ustawa rzeczywiście pozwoliła odetchnąć gospodarstwom domowym, które nie musiały przez cały 2019 rok martwić się wyższymi rachunkami. Inaczej było ze średnimi i dużymi firmami, które zmuszone zostały do poniesienia wyższych kosztów. 

  Powszechnie twierdzi się, że ustawa wprowadziła chaos na polski rynek energetyczny. Zawieranie umów na sprzedaż energii stało się właściwie niemożliwe, a regulator, czyli prezes URE, nie mógł wykorzystać swoich uprawnień.

  Czy ceny prądu wzrosną w 2020?

  Ustawa zamrażająca ceny prądu przewidywała brak podwyżek jedynie na rok 2019. W związku z tym pojawia się pytanie: czy ceny prądu wzrosną w 2020 roku?

  Zdaniem ekspertów podwyżki prądu są nieuniknione. Już w 2018 roku Polska miała niemal najdroższy prąd w Europie. Ze średnich cen hurtowych energii elektrycznej w krajach UE wynika, że w naszym kraju płacimy nawet o 30 zł więcej za 1MWh od Niemiec. Podobnie wyglądamy w zestawieniu z Czechami, Szwecją czy Danią.

  Co więcej, wzrost cen prądu w 2020 roku będzie zauważalny nie tylko przy płaceniu rachunków. Ekonomiści podkreślają, że odbije się to na cenach zarówno towarów, jak i usług. Możemy się więc spodziewać tego, że wyższe ceny prądu zauważymy również podczas zakupów i poniesione przez nas koszty nie skończą się na rachunkach.
  Najdroższy prąd w Europie – dlaczego?
  Odpowiadając na pytanie, czy ceny prądu wzrosną w 2020 roku, warto też zastanowić się, dlaczego mamy do czynienia z tak dużymi podwyżkami. Przyczyn jest kilka, a wśród nich należy wymienić przede wszystkim droższe uprawnienia do emisji CO2. Wynika to z założeń, jakoby Europa miała być neutralna klimatycznie do roku 2050. Emisja CO2 jest zatem maksymalnie ograniczana i dlatego uprawnienia do niej kosztują coraz więcej.

  Ponieważ w Polsce energię pozyskuje się głównie z węgla (w 80 proc.), wzrost cen emisji CO2 jest w naszym kraju szczególnie zauważalny. Ponadto, Polska nie posiada też żadnego bloku jądrowego, a przejście na energetykę bezwęglową pochłonęłoby ogromną część budżetu (liczoną w setkach tysięcy miliardów). Na razie zrealizowanie tego celu byłoby niemożliwe, w czym nie pomagają również politycy oferujący coraz to większe wsparcie dla energetyki węglowej.

  Nie wszystko jest wprawdzie przesądzone. Można się spodziewać, że rząd naprędce przygotuje ustawę zamrażającą ceny prądu również w nadchodzącym roku, ale eksperci stanowczo to odradzają. Wiele zależy też od przedsiębiorstw energetycznych i proponowanych przez nie taryf. Mimo to należy uzmysłowić sobie, że wyższe ceny prądu są nieuniknione. Prędzej czy później podwyżki odczują wszyscy Polacy.