Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Czy ogrzewanie elektryczne jest drogie?

  Ogrzewanie prądem kojarzy się przede wszystkim z wysokimi rachunkami, jednak ile w tym prawdy? Okazuje się, że może to być nie tylko wydajny system, ale również opłacalny. Wystarczy tylko wszystko dobrze rozplanować.

  Co wpływa na koszt ogrzewania elektrycznego?

  Przede wszystkim należy uzmysłowić sobie, że na to, ile kosztuje ogrzewanie elektryczne, wpływa wiele czynników. Nie chodzi tylko o rodzaj ogrzewania.

  Największy wpływ na koszt ma budowa budynku i jego wielkość oraz materiał, z jakiego został zbudowany. Dodatkowo pod uwagę trzeba też wziąć ilość strat ciepła. Z tego też powodu już na samym początku trzeba podkreślić, że stary, źle zaizolowany dom zawsze będzie złym obiektem do instalacji ogrzewania elektrycznego. Pobór energii byłby ogromny.

  Inaczej to wygląda w przypadku nowych budynków. Obecne przepisy narzucają na inwestorów obowiązek dobrego ocieplenia domów. Oznacza to, że straty ciepła w takich obiektach są niewielkie, a ogrzewanie elektryczne wydajne. Jeśli mieszkasz w nowym budownictwie, nie musisz zastanawiać się nad tym, czy ogrzewanie elektryczne jest drogie.

  Warto też wiedzieć, że koszty ogrzewania elektrycznego można obniżyć, wprowadzając kilka rozwiązań.
  Jak obniżyć koszty ogrzewania elektrycznego?
  Odpowiednia taryfa – energię możemy pobierać w różnych taryfach. Standardowa to G11, w trakcie której pobór prądu jest taki sam niezależnie od pory dnia. W przypadku elektrycznego ogrzewania zalecana jest jednak taryfa G12, która oferuje tańszy prąd w nocy, lub G12w, w której ceny niższe są i w nocy, i w weekendy.

  Akumulacja – zmiana taryfy opłaca się najbardziej w połączeniu z akumulacją prądu pobranego w tańszej taryfie. Szczególnie zalecana jest instalacja zbiornika buforowego, który odda zebrane ciepło w trakcie dnia.

  Ogrzewanie elektryczne jako dodatkowe źródło ogrzewania

  Jeśli docieplenie budynku nie wchodzi w grę, a zmiana taryfy i magazynowanie energii nie dają dużych efektów, nie trzeba od razu rezygnować z ogrzewania elektrycznego. Wielu ludzi traktuje ten system jako dodatek do innego sposobu ogrzewania. Wówczas mogą wykorzystać maksymalnie potencjał ogrzewania elektrycznego, wprowadzając niewiele zmian do swojego otoczenia. Połączenie elektrycznego ogrzewania np. z kominkiem jest niezwykle częste w wolnostojących domach.

  Czy ogrzewanie elektryczne jest drogie?

  Ogrzewanie elektryczne jest niestety droższe od alternatywnych rozwiązań, ale należy zdawać sobie sprawę z tego, że tak wcale być nie musi. Jeśli instalację wprowadzono do odpowiednio przygotowanego budynku, jej wydajność jest duża. Wiele zależy też od gospodarowania pobraną energią.