Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Dlaczego wybija korki? 

  Spędzasz czas z bliskimi lub oglądasz swój ulubiony serial, a nagle w Twoim domu nastaje ciemność? Pewnie kolejny raz wybiło korki. W tym przypadku należy zastanowić się, dlaczego dochodzi do takiej awarii, a następnie zacząć działać. Powodów, dlaczego wybija korki, może być kilka. 

  W tym artykule przeczytasz o:

  Przeciążenie instalacji elektrycznej a korki 

  W Twoim domu pewnie pracuje wiele sprzętów jednocześnie. Działa pralka, lodówka, być może gotuje się woda na herbatę. Kiedy dzieci dodatkowo włączą telewizję, a Ty postanowisz uruchomić zmywarkę, to może się okazać, że pojawi się przeciążenie sieci elektrycznej. Wtedy wybijanie korków jest wręcz pewne. Jeśli chcesz zapobiec takiej sytuacji, to rozłóż zużycie prądu na różne obwody lub wyłącz niektóre urządzenia.

  Zadbaj o to, aby wykonywać wszelkie obowiązki w odpowiedniej kolejności i bez obciążenia. Wstaw pranie, a dopiero kiedy pralka skończy swoją pracę, to włącz zmywarkę. Najczęstsze przyczyny wybijania korków łatwo wykryć, ale potrzeba inwestycji czasu i podstawowej wiedzy z tego zakresu. 

  Uszkodzenie instalacji elektrycznej 

  W nowych domach lub nieruchomościach, w których stara instalacja była wymieniana na nową, często zdarzają się różne awarie wynikające z uszkodzenia instalacji. Najczęściej pojawiają się zwarcia, czyli nieprawidłowe połączenia przewodów elektrycznych lub przegrzania przewodów. Gdy dochodzi do uszkodzenia instalacji, nie działaj na własną rękę. Jak uniknąć problemów z korkami bezpiecznie? Przede wszystkim skonsultuj się z elektrykiem i poczekaj na jego interwencje. 

  Dobra wiadomość jest taka, że nie zawsze uszkodzona instalacja oznacza konieczność kucia w ścianach i wymiany starej na nową. Niekiedy awaria jest miejscowa, a doświadczony elektryk bez większego trudu poradzi sobie z taką trudnością. 

  Awaria sprzętu AGD

  Wybijanie korków nie musi wynikać z awarii instalacji elektrycznej. Bardzo często to Twój sprzęt generuje problemy – szczególnie kiedy jest on uszkodzony. Powiedzmy, że w domu pojawiła się nowa lodówka. Kiedy tylko podłączasz ją do gniazdka, automatycznie wybija korki. Oznacza to, że Twój sprzęt doprowadza do awarii. Sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana, kiedy to maszyna wybija korki, a Ty nie wiesz, która. Znalezienie problemu może być trudne, ale wystarczy poświęcić odrobinę czasu. Odłączaj AGD po kolei od gniazdka i obserwuj. Kiedy zobaczysz, że podłączenie danego sprzętu powoduje wybijanie korków, zadzwoń po właściwego specjalistę. 

  Przestarzałe bezpieczniki

  Bezpieczniki to elementy służące do zabezpieczania obwodów elektrycznych przed przeciążeniem prądu oraz przed skokami napięcia. Działają one na zasadzie przepalania się specjalnie skonstruowanej wkładki, gdy prąd przekracza dopuszczalne wartości. Stare bezpieczniki potrafią sporo namieszać. Kiedy zużyją się, to zaczynają generować problemy z korkami, a dokładnie ich wybijaniem. Zanim jednak zaczniesz wymieniać przestarzałe bezpieczniki, upewnij się, że to właśnie one są problemem. 

  Inne czynniki wybijania korków

  Kiedy raz na jakiś czas, na przykład raz w roku, w Twojej nieruchomości dochodzi do wybicia korków, to nie musi oznaczać to najgorszego. Być może na chwilową awarię wpływają negatywne czynniki zewnętrzne. Bardzo często zdarza się, że wyładowania atmosferyczne lub uderzenie pioruna powodują wybijanie korków. 

  Co zrobić, gdy bija korki? 

  Masz już dość, że kilka razy w tygodniu, miesiącu lub roku tracisz dostęp do prądu? Doskonale wiemy, jak się wtedy czujesz. Natomiast nigdy nie próbuj samodzielnie naprawiać instalacji elektrycznej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z elektrykiem. No dobrze, ale co zrobić, kiedy nie wiesz, co generuje częste wybijanie korków? W tej sytuacji jest kilka kroków. 

  Wyłącz wszystkie urządzenia elektryczne

  Pierwszym krokiem po wybiciu bezpiecznika jest wyłączenie wszystkich urządzeń elektrycznych podłączonych do danego obwodu. Takie działanie jest bardzo ważne, ponieważ w ten sposób unikniesz ryzyka przegrzania lub uszkodzenia urządzeń. Pamiętaj, aby wznowić dopływ prądu dopiero wtedy, kiedy poczujesz się bezpiecznie. 

  Sprawdź, który bezpiecznik został wyłączony

  Zlokalizuj skrzynkę bezpiecznikową lub tablicę rozdzielczą, a następnie zidentyfikuj bezpiecznik, który wyłączył się samodzielnie. W większości skrzynek bezpiecznikowych znajdziesz etykietę lub diagram, który pomoże Ci zlokalizować odpowiedni bezpiecznik. 

  Usuń przyczynę problemu

  Jeśli wiesz, co mogło spowodować wybicie bezpiecznika, na przykład używanie zbyt wielu urządzeń jednocześnie, podłączanie uszkodzonego urządzenia lub korzystanie z urządzenia o zbyt dużej mocy w danym obwodzie, usuń przyczynę problemu. Kiedy nie czujesz się na tyle pewnie, aby samodzielnie naprawiać awarię, wezwij specjalistyczną pomoc. Nie działaj na własną rękę bez doświadczenia i odpowiedniej wiedzy, bo w ten sposób zaszkodzisz nie tylko sobie, ale również swojej instalacji. 

  Włącz bezpiecznik

  Po zidentyfikowaniu przyczyny problemu i jej usunięciu możesz spróbować włączyć ponownie bezpiecznik. Upewnij się, że wszystkie urządzenia są nadal wyłączone, a następnie przekręć przełącznik bezpiecznika do położenia włączonego. 

  Skonsultuj się z elektrykiem

  Może tak się stać, że korki będą nadal wybijać się i to bez obciążenia. Oznacza to, że problem jest o wiele głębiej zakorzeniony, niż mogłoby Ci się wydawać. W takim wypadku skontaktuj się ze specjalistą, który dokładnie sprawdzi stan Twojej instalacji, przeprowadzi zaawansowane testy, a następnie zlokalizuje problemy i zapewni bezpieczeństwo w Twojej nieruchomości.