Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Inteligentne sieci energetyczne – czy jesteśmy na nie gotowi

  Przepisy w sprawie inteligentnych liczników są ciągle nieuregulowane, chociaż polskie spółki energetyczne stają przed coraz większymi wyzwaniami. Do sieci masowo przyłączane są nowe źródła energetyczne, co wymusza na dystrybutorach wypracowanie nowych rozwiązań. Chodzi już nie tylko o inteligentne liczniki, ale także o inteligentne sieci energetyczne.

  Nowe wyzwania

  Zmiany w systemach są nieuniknione. Podłączamy do sieci coraz więcej źródeł pozyskiwania energii, chociaż obecne rozwiązanie nie usprawniają zarządzania energią rozproszoną. Tyczy się to przede wszystkim odnawialnych źródeł energii. Konieczna jest zatem budowa nowej infrastruktury, dzięki której szeroko rozumiane zarządzanie energią stanie się wydajniejsze. Nowy system powinien integrować pracę licznych urządzeń, m.in. inteligentnego opomiarowania AMI i łączników sterowanych zdalnie.

  Krok w stronę smart

  Pierwsze zmiany w systemach sieci energetycznych można zauważyć po inwestycjach w inteligentne liczniki. Ich największą zaletą jest możliwość zdalnego odczytu. Potrzebę zdalnej obsługi wymusza niejako liczba punktów pomiarowych, która stale rośnie.

  Inteligentne liczniki wiążą się z korzyściami nie tylko dla dostawców. Dzięki nim odbiorcy mogą sprawniej zarządzać zużyciem energii elektrycznej. Uzyskują bowiem dostęp do danych, których wcześniej nie mogli sprawdzić. Dodatkowo instalacja inteligentnych liczników zmniejsza koszty odczytu i zapewnia szybszą reakcję w przypadku awarii.

  Inteligentne sieci – co poza licznikami?

  Inteligentne liczniki to tylko pierwszy krok w stronę stworzenia inteligentnych sieci. Zmiany wymagają długofalowych działań, które są niestety dość kosztowne. Projekt Energi, który zakłada wdrożenie inteligentnej sieci tylko na ¼ powierzchni kraju, kosztuje prawie 241 mln zł. Modernizacja ta jest przeprowadzana dzięki pomocy funduszy unijnych. Ministerstwo Środowiska planuje rozdysponować w sumie miliard złotych na Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko.

  Do wydajnego funkcjonowania smart grid, czyli inteligentnej sieci, konieczne są także rozwiązania usprawniające komunikację cyfrową. Bieżąca kontrola parametrów sieci nie może być możliwa bez najwyższej jakości łączności.

  Komunikacja – kolejny problem

  Działania w celu polepszenia jakości komunikacji, aby sieć była w stanie wykorzystać inteligentne rozwiązania w pełni, zostały już podjęte przez niektóre spółki. Obejmują one inwestycję m.in.  w łączność bezprzewodową LTE 450. Specjaliści podkreślają, że dzięki temu praca dyspozytorów będzie sprawniejsza, koszty lokalizowania awarii staną się niższe, a odbiorcy będą mogli korzystać z inteligentnych urządzeń.

  Prawo energetyczne ciągle niejasne?

  Nowelizacja prawa energetycznego ciągle trwa, a nowe przepisy nie są jeszcze znane. Wiadomo jednak, że do 2027 r. inteligentne liczniki mają pojawić się u 80% gospodarstw domowych.