Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Jak kontrolować wydatki?

  Kontrola budżetu domowego jest niezwykle ważna. Bez niej trudno o oszczędzanie i komfortową płynność finansową. Tylko jak kontrolować wydatki? Od czego zacząć? Czy można to jakoś rozplanować? Dowiedz się, jak kontrolować finanse!

  1. Przyjrzyj się swoim wydatkom

  Zanim odpowiesz sobie na pytanie, jak kontrolować wydatki, musisz najpierw je zbadać. Na co wydajesz najwięcej? Jaka forma sprawdzania wydatków jest dla Ciebie najlepsza? Czy sprawdzi się ona w całym domu? Lepszy będzie notes czy tabelka w programie komputerowym?

  2. Podziel wydatki

  To właściwie kontynuacja pierwszego punktu. Wciąż nie odpowiadasz sobie na to, jak kontrolować wydatki, ale jesteś już bardzo blisko. Bo aby zyskać kontrolę, trzeba wiedzieć jeszcze nad czym. Daj więc sobie trochę czasu (niektórym wystarczy tydzień, inni potrzebują do tego kilku miesięcy) i zbieraj wszystkie paragony. Spisz również wydatki związane z mieszkaniem i mediami. Na paragonach zaznacz jednym kolorem rzeczy niezbędne, innym tzw. zachcianki. Następnie podziel to wszystko według odpowiednich kategorii np. kosmetyki, jedzenie, artykuły dla zwierząt. 

  3. Stwórz tabelkę

  Sama tabelka nie sprawia jeszcze, że wiesz, jak kontrolować wydatki, ale to faktyczny początek kontroli. Możesz użyć gotowych szablonów lub stworzyć tabelkę w zwykłym zeszycie. Musisz podzielić ją na tyle kategorii, ile wydzieliłeś w punkcie drugim, a potem po prostu uzupełnić Jedni spisują wydatki każdego dnia, inni raz w tygodniu – rób tak, jak jest Ci wygodnie. Z czasem zobaczysz, na co wydajesz za dużo, a gdzie musisz zacisnąć pasa.

  4. Bądź konsekwentny

  Jak kontrolować wydatki? Konsekwentnie! Nawet najbardziej dopracowana tabelka nie zdziała cudów, jeżeli nie będziesz jej uzupełniać. Trzeba być więc systematycznym. Zarówno w kontrolowaniu finansów, jak i w pilnowaniu samego siebie. 

  Pamiętaj jednak, aby nie wpaść w błędne koło. Wielu ludziom wydaje się, że jeśli spisują wydatki, mogą sobie pozwolić na więcej. Bo pozornie mają nad nimi kontrolę. No właśnie, pozornie. To niestety prosta droga do odwrotnego efektu – braku kontroli. Rada: przewiduj w budżecie sumę przeznaczoną na oszczędności i kwotę, którą możesz wydać ot tak, bo masz na to chęci. 

  Kontrolowanie wydatków może wydawać się trudne, ale tak naprawdę chodzi jedynie o wyrobienie pewnych nawyków. Nie zniechęcaj się więc i przejmij kontrolę nad finansami!