-
Jak obniżyć rachunek za prąd w domu?
Jak obniżyć rachunek za prąd w domu? Oszczędzanie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym nie wymaga dużych nakładów pracy i pieniędzy. Tak naprawdę to bardzo proste! Podpowiadamy, jak obniżyć rachunek za prąd w domu szybko i bez wyrzeczeń.
Koniec z trybem czuwaniaZgoda, są urządzenia, które muszą ciągle pobierać prąd, np. lodówka. Jednak telewizor, dekoder, konsola czy nawet mikrofalówka do nich nie należą. Odłączenie od prądu sprzętów w trybie czuwania to jedna z odpowiedzi na to, jak obniżyć rachunki za prąd w domu. Na dodatek to nic nie kosztuje!
Wybór odpowiedniego sprzedawcyCzasami, aby obniżyć rachunek za prąd w domu, wystarczy zmienić sprzedawcę prądu. Obecnie dostawcy prześcigają się w ofertach, proponując coraz lepsze rozwiązania. Jeśli korzystasz z energii u tego samego sprzedawcy od lat, być może pora na zmianę. Bardzo możliwe, że nieświadomie przepłacasz!
Wymiana urządzeńJak obniżyć rachunek za prąd w domu? Niekiedy konieczna jest wymiana części przestarzałych urządzeń. Wszystko przez ich klasę energetyczną. Jeśli planujesz zakup nowego sprzętu, koniecznie wybierz ten z możliwie najwyższą klasą, najlepiej A. Dzięki temu pobór energii elektrycznej będzie o wiele mniejszy, a w związku z tym rachunek stanie się niższy.
Taryfa ma znaczenieOgrzewasz mieszkanie elektrycznie? A może pobierasz prąd głównie późnym wieczorem, ponieważ cały dzień spędzasz poza domem? Jeśli tak, to powinieneś rozważyć wybór taryfy G12, w której stawka za prąd jest niższa nocą. Jak obniżyć rachunek za prąd w domu, zmieniając taryfę? Skontaktuj się ze sprzedawcą i zapytaj o taką możliwość.
Pamiętaj też, że masz również do wyboru licznik przedpłatowy, czyli tzw. prąd na kartę (taryfa G11P lub G11E). Jest to najbardziej opłacalne rozwiązanie w domach sezonowych.
Wyłącz światłoNie chodzi o to, żeby w ogóle ze światła nie korzystać. Ale aby wiedzieć, jak obniżyć rachunek za prąd w domu, trzeba przyjrzeć się swoim nawykom. Wyłączaj światło w pomieszczeniach, w których nie przebywasz i zwracaj uwagę na to, czy na pewno jest ci ono potrzebne. Być może czasami zapalasz światło z przyzwyczajenia?
Żarówki energooszczędneJak obniżyć rachunek za prąd w domu? Przyjrzyj się uważnie swoim żarówkom i sposobom ich użytkowania. Wymiana tradycyjnych żarówek na modele energooszczędne jest bardzo dobrym pomysłem, lecz ma też swoje wady.
Żarówki energooszczędne zużywają bardzo dużo energii w trakcie samego uruchamiania. Dlatego nie są dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz je umieścić w pomieszczeniach, w których zapalasz światło tylko na moment. Będzie to np. łazienka lub przedpokój. Sprawdzą się jednak bardzo dobrze w salonie, biurze, kuchni.