Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Jaką taryfę prądu wybrać?

  Jaką taryfę prądu wybrać? Która będzie lepsza dla gospodarstwa domowego? Czy rodzaj taryfy ma w ogóle znaczenie? Czym się od siebie różnią? Radzimy, jaką taryfę prądu wybrać!


  Czym jest taryfa energii energetycznej?

  Odpowiadając na pytanie, jaką taryfę prądu wybrać, trzeba najpierw uściślić, czym taryfa energii energetycznej w ogóle jest. 

  Tak naprawdę jest to rodzaj planu cenowego, zgodnie z którym sprzedawcy proponują ofertę prądu swoim klientom. Podzielony został na tzw. grupy taryfowe.


  Rodzaje taryf energetycznych

  Żeby dowiedzieć się, jaką taryfę prądu wybrać, należy poznać grupy taryfowe. Zasadniczo można wydzielić 4 rodzaje taryf energetycznych.

  G11 – często nazywana jest taryfą całodobową czy uniwersalną. Stawka za prąd jest w niej jednakowa o każdej porze dnia. To tzw. rozliczenie jednostrefowe.

  G12 – wysokość stawki za prąd w tej taryfie jest uzależniona od godzin poboru. Niższa stawka obowiązuje zazwyczaj w nocy oraz w godzinach popołudniowych (13:00-15:00), a wyższa w tzw. szczytach (godziny 06:00-13:00 oraz 15:00-22:00). Jest to taryfa dwustrefowa.

  G12W – wysokość stawki za prąd w taryfie G12W zależna jest nie tylko od godzin poboru, ale również od konkretnych dni. Z reguły tańsza stawka oferowana jest w weekendy i święta.

  G11E lub G11P – to tzw. prąd na kartę, czyli przedpłatowy. Polega na wykupieniu odpowiedniej ilości prądu, który można w dowolnej chwili doładować.
  Jaką taryfę prądu wybrać?
  Cztery rodzaje grup taryfowych pozwalają na wybór taryfy odpowiedniej dla naszych potrzeb. Warto przy tym zaznaczyć, że źle dobrana taryfa może niepotrzebnie generować dodatkowe koszty. Analogicznie – dobrze dobrana może stać się źródłem oszczędności. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jaką taryfę prądu wybrać.

  W większości gospodarstw domowych najlepszym rozwiązaniem będzie podstawowa taryfa jednostrefowa, czyli G11. Polecana jest ona szczególnie osobom, które korzystają ze sprzętu elektronicznego w czasie dnia, a czas wolny (weekendy i święta) zazwyczaj spędzają poza domem. W takim przypadku wybór taryfy G12 mógłby być nieopłacalny – wyższa stawka w szczytach znacząco odbiłaby się na rachunku.

  Jaką taryfę prądu wybrać, kiedy domownicy spędzają mało czasu w domu? Wówczas warto rozważyć taryfę G12 lub G12W, ponieważ zużycie prądu w trakcie najwyższych stawek będzie minimalne. Reasumując, jeśli wracacie do domu dopiero wieczorem, oznacza to, że korzystacie z prądu dość późno. Nocna taryfa może być zatem dobrym źródłem oszczędności.

  Taryfa przedpłatowa jest szczególnie polecana tym, którzy potrzebują prądu w danym momencie, np. na działce lub w domku letniskowym. Wówczas podpisywanie umowy na taryfę G11 lub G12 byłoby nieopłacalne, ponieważ należałoby uiścić opłaty za okres, kiedy prądu nie potrzebujesz. Ponadto oferta prądu na kartę jest po prostu tańsza, a doładowanie wbrew pozorom bardzo łatwe.

  Aby wiedzieć, jaką taryfę prądu wybrać, trzeba przede wszystkim zbadać własne potrzeby i zwyczaje. Wówczas wybór staje się naprawdę prosty!