Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Ogrzewanie elektryczne domu - ile kosztuje i jakie jest najtańsze?

  Dzięki energii elektrycznej korzystamy z urządzeń codziennego użytku. Prąd coraz częściej wykorzystywany jest też do ogrzewania pomieszczeń. Nic w tym dziwnego, że szuka się innych sposobów na zapewnienie ciepła w domu, skoro rachunki związane z ogrzewaniem z roku na rok są większe. Wielu ludzi twierdzi, że wysokie koszty generują właśnie elektryczne źródła ciepła. Równocześnie słyszy się, że są one bardzo wydajne i opłacalne. Kto ma rację? 

  Rodzaje ogrzewania elektrycznego

  Można wymienić kilka sposobów na ogrzewanie domu prądem. Konsumenci mogą zaopatrzyć się w instalacje i urządzenia dostosowane do ich potrzeb i przede wszystkim do rodzaju budynku, który planują ogrzać. Oczywiście decyzje związane z wyborem źródła ciepła podejmowane są na etapie budowy domu lub podczas generalnego remontu. System grzewczy nie tylko zapewnia mieszkańcom komfort, jego funkcjonowanie, ale ma też wyraźny wpływ na całe środowisko. Wyróżnia się następujące rodzaje ogrzewania na prąd.

  • Elektryczne ogrzewanie podłogowe

  Taka forma ogrzewania możliwa jest dzięki umieszczanym pod podłogą foliom i matom grzewczym. Tworzą je przewody grzejne, które podłączone są do skrzynki elektrycznej. Ogrzewanie podłogowe jest łatwe do sterowania - bez trudu można regulować temperaturę panującą we wnętrzu. Ponadto ciepło wychodzące z podłogi, prawidłowo cyrkuluje w całym pomieszczeniu, dzięki czemu łatwiej się ono nagrzewa. 
  • Elektryczne ogrzewanie akumulacyjne

  Ten sposób ogrzewania związany jest z piecami akumulacyjnymi. Generują one mniejsze koszty niż grzejniki konwekcyjne i porównywalne z tymi urządzeniami, które zużywają gaz ziemny. Piece akumulacyjne dzieli się na urządzenia z dynamicznym i statycznym rozładowaniem. 
  • Pompy ciepła

  Tanie ogrzewanie elektryczne możliwe jest dzięki pompie ciepła. Co więcej, podkreśla się też to, że jest ona przyjazna dla środowiska. Jej budowa jest dość prosta. Każda pompa ciepła składa się z parownika, sprężarki, zaworu rozprężnego oraz skraplacza. Jest to nowoczesne źródło ciepła, które cechuje się estetycznym wyglądem i wysoką kulturą pracy. 
  • Kotły elektryczne 
  Ogrzewanie elektryczne dzięki kotłom elektrycznym jest bardzo bezpieczne. Urządzenie to jest wyjątkowo mało awaryjne. Jego cena również nie jest wysoka. Dla przykładu kocioł elektryczny jest tańszy od kotła olejowego lub gazowego. Ponadto zajmują one niewiele miejsca, przez co można je zainstalować prawie w każdym pomieszczeniu. 

  Zalety ogrzewania elektrycznego

  Pierwszą przychodzącą na myśl zaletą ogrzewania elektrycznego jest to, że jest ono ekologiczne. W dobie problemów klimatycznych, zapewnienie sobie takiego źródła ciepła, jest szczególnie wskazane. 
  Mimo że, podkreśla się, że grzanie elektryczne generuje duże koszty, to sam koszt inwestycyjny i ten związany z instalacją urządzeń jest niewielki. 
  Kolejnymi z zalet są: bezpieczeństwo użytkowania, łatwość sterowania i ogólna dostępność energii elektrycznej. 

  Wady ogrzewania elektrycznego

  Źródła ciepła zasilane prądem mogą generować duże koszty. Oczywiście znaczenie ma to, na jaką konkretnie formę ogrzewania elektrycznego się zdecydujemy. Niemniej z racji wysokich cen prądu w Polsce, wszelkie grzejniki elektryczne i kotły mogą generować spore koszty. 
  Utrudnieniem jest także duża nieprzewidywalność cen prądu. Przez to klientom trudniej zaplanować swoje wydatki. Ułatwić sprawę mogą liczniki przedpłatowe. Dzięki nim możliwe jest szybkie i sprawne doładowanie energii wykorzystywanej w całym domu. 
  Warto pamiętać, że ogrzewanie elektryczne jest też mało opłacalne w pomieszczeniach z mniejszym metrażem. 

  Jakie są koszty ogrzewania elektrycznego?

  Rzecz jasna koszty związane z eksploatacją pompy ciepła, grzejnika elektrycznego czy mat podłogowych zależne są od wielu czynników. Przede wszystkim od metrażu, położenia budynku, cen prądu, liczby domowników, ale również od tego, jak często i z jaką intensywnością używamy tych urządzeń. Dla przykładu: w dobrze zaizolowanym budynku o powierzchni około 170 m2, koszt użytkowania elektrycznej instalacji grzewczej może wynieść około 6 tysięcy złotych w skali roku. 

  Jakie ogrzewanie elektryczne jest najtańsze?

  Spośród dostępnych form ogrzewania elektrycznego najtańsze są pompy ciepła. Nie tyle w instalacji, ile właśnie w użytkowaniu. Dla przykładu, ogrzewanie pompą dobrze zaizolowanego budynku o powierzchni 120 m2, w którym zamieszkują 4 osoby, może wynieść około 1700 złotych rocznie w skali roku.