Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Waloryzacja emerytur 2020: o ile wzrosną świadczenia?

  Waloryzacja emerytur 2020 oficjalnie rozpoczęła się 1 marca. Zmiany w tym roku dotyczą zwłaszcza niskich świadczeń. Rząd zapowiedział modyfikację zasad waloryzacji tak, aby była bardziej korzystna dla kredytobiorców.

  Waloryzacja emerytur na nowych zasadach

  W Polsce mamy prawie 10 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia przedemerytalne. Jak co roku wraz z początkiem marca wszyscy świadczeniobiorcy mogą liczyć na podwyżkę emerytur wynikającą z ich waloryzacji. 2020 rok przyniósł jednak zmiany w systemie naliczenia niższych świadczeń.

   

  Do tej pory wysokość waloryzacji wynikała z inflacji w gospodarstwach emeryckich i ze wzrostu płac. Rząd poddał to zmianie; najniższe świadczenia będą polegać waloryzacji kwotowej (nie procentowej). Oznacza to, że świadczenia będą wyższe. Wprowadzona zostanie też minimalna kwota podwyżki w wysokości 70 zł brutto.

  O ile wzrosną świadczenia?

  Na starych zasadach wskaźnik waloryzacji wyniósłby 3,24 proc. To wartość, którą podało Ministerstwo Rodzin i Polityki Społecznej, prognozując wzrost świadczeń na podstawie inflacji i wzrostu płac. W takiej sytuacji emeryt pobierający ok. 1 500 zł, mógłby liczyć na ok. 50 zł podwyżki. Tymczasem zgodnie z nowym rozporządzeniem minimalna kwota podwyżki wynosi 70 zł, więc świadczeniobiorca dostanie więcej, o ile jego emerytura faktycznie mieści się w niższym przedziale.

   

  Wyższe emerytury, czyli te od ok. 2 200 zł brutto, będą podlegać starym zasadom waloryzacji.

  Jakie świadczenia obejmuje zmiana?

  Zgodnie z prawem zmiana waloryzacji emerytur dotyczy emerytur i rent z: ZUS, KRUS, Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWia, Wojskowego Biura Emerytalnego MON, Biura Emerytalnego SW.

  Waloryzacja emerytur 2021

  Plany rządu dotyczą nie tylko waloryzacji emerytur 2020. W przyszłym roku można się spodziewać jeszcze wyższych podwyżek, bo i minimalna emerytura ma zostać podniesiona. Według prognoz będzie większa o 100 zł brutto. Emeryci mogą więc liczyć na świadczenie w wysokości 1 200 zł brutto (obecnie 1 100 zł brutto). Dodatkową korzyścią ma być zapowiadana 14 emerytura. Na razie to projekt, nad którym wciąż trwają prace, ale już wiadomo, że aby otrzymać dodatkową wypłatę, dochód świadczeniobiorcy musi być niższy niż 2 900 zł brutto.