Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Własny prąd w domu. Czy to opłacalne?

  Rachunki za prąd stale rosną, przez co szukamy alternatywnych rozwiązań na oszczędności. Coraz częściej gospodarstwa domowe stają zatem przed pytaniem: czy własny prąd w domu się opłaca?


  Fotowoltaika

  Panele fotowoltaiczne, czyli tzw. panele słoneczne, to najczęstszy sposób na własny prąd w domu. Ich widok na dachach gospodarstw domowych nie jest już niczym zaskakującym. Tylko na czym to właściwie polega? Jak uzyskać własny prąd w domu, montując panele słoneczne?

  Istnieją dwa rodzaje paneli fotowoltaicznych. Jeden magazynuje nadwyżkę prądu w akumulatorach, drugi wysyła ją do sieci. Oba działają jednak w ten sam sposób – energia słoneczna zamieniana jest na energię elektryczną, która pokrywa nasze bieżące zużycie prądu w domu.

  Panele montujemy na dachach. Ich nachylenie należy dostosowywać do pory roku. Sprawdzają się w większości polskich rejonów.


  Przydomowy wiatrak

  Drugim pomysłem na własny prąd w domu jest instalacja przydomowego wiatraka. Trzeba się jednak liczyć z kosztami. To znacznie droższa inwestycja od montażu paneli słonecznych. Ponadto nie sprawdzi się na każdym terenie; musi to być otwarta przestrzeń, na której nic nie zatrzymuje swobodnego przepływu energii wiatrowej.

  Specjaliści podkreślają, że średnia prędkość wiatru w Polsce może nie być wystarczająca do korzystania jedynie z energii wiatrowej. Bardzo rzadko mała elektrownia tego typu zaspokoi zatem potrzeby całego gospodarstwa. W tym wypadku należy więc zwrócić szczególną uwagę na warunki. Wszystko powinno być dokładnie obliczone, abyś nie wydał dużych sum na własny prąd w domu, który nie pokryje bieżącego zużycia.


  Kiedy inwestycja się zwraca?

  Szacuje się, że obie inwestycje zaczynają na siebie pracować minimum po 5 latach. Z reguły okres ten jest jednak dłuższy. Czasami należy być przygotowanym na to, że inwestycja zacznie się zwracać dopiero po około 10 latach.

  Można więc sądzić, że własny prąd w domu to nie do końca dobry pomysł. Warto jednak podkreślić inny aspekt takiej decyzji. Zarówno fotowoltaika, jak i przydomowy wiatrak czerpią z naturalnych źródeł energii. Mając na uwadze tendencje ogólnoświatowe, można stwierdzić, że własny prąd w domu to pomysł przede wszystkim na przyszłość. Według specjalistów rezygnacja z nieodnawialnych źródeł jest nieunikniona.


  Dofinansowanie
  Chociaż inwestycja we własny prąd w domu jest dość kosztowna, warto zdawać sobie sprawę z istniejących dofinansowań. Jeśli więc planujesz takie rozwiązanie w swoim gospodarstwie, koniecznie sprawdź, czy możesz uzyskać pomoc finansową. Może się wówczas okazać, że własny prąd w domu jest naprawdę opłacalny.