Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Zmiana dostawcy prądu – co musisz wiedzieć?

  Podwyżki cen sprawiają, że myślisz o zmianie dostawcy prądu? Chociaż istnieje przekonanie, że proces ten jest długi i skomplikowany, rzeczywistość jest zgoła odmienna. Dowiedz się, jak zmienić dostawcę prądu i zaoszczędzić na nowej umowie.

  Czy zmiana dostawcy prądu zawsze jest możliwa?

  Każdy z nas ma prawo do zmiany dostawcy prądu. Wynika to z prawa energetycznego, w którym jest zapis o tym, że jako odbiorca możesz kupować prąd od wybranego przez siebie sprzedawcy. Oznacza to, że nie jesteś skazany tylko na jednego dostawcę energii.
  Ceny za prąd idą w górę. Wszystko wskazuje na to, że kolejne miesiące nie będą łaskawe dla naszych portfeli. Co za tym idzie, odczujemy podwyżkę cen energii już niedługo. Zmiana dostawcy prądu może pomóc w oszczędnościach.
  Chociaż jest to możliwe, niewielu Polaków korzysta z tej opcji. Patrząc na statystyki, tylko 0,5% osób zdecydowało się na ten krok. Zmiana dostawcy energii jest znacznie popularniejsza w innych krajach. Nawet 10% mieszkańców zmienia sprzedawcę prądu w ciągu roku.
  Dlaczego tak się dzieje? Być może odpowiada za to niewystarczająca wiedza o naszych prawach. Jak się zaraz przekonasz to, jak zmienić dostawcę nie jest wcale takie trudne.

  Jak zmienić dostawcę prądu?

  Obecnie każdy ma możliwość sprawdzenia i wyboru najlepszej oferty dostawcy prądu. Porównanie sprzedawców pomoże nam realnie zaoszczędzić do kilkunastu złotych miesięcznie, co w perspektywie całego roku może być sporą kwotę.
  • Wybór nowego dostawcy prądu
  Zmiana dostawcy energii elektrycznej nie różni się wiele od znalezienia nowego operatora telekomunikacyjnego. Przed wyborem nowego sprzedawcy należy jednak sprawdzić sposób naliczania opłat oraz dodatkowe koszta zawarte w umowie.
  • Ciągłość dostaw prądu
  Kiedy masz już nowego dystrybutora prądu, zadbaj o ciągłość umowy. W praktyce oznacza to nic innego jak wypowiedzenie obowiązującej umowy i podpisanie nowej najlepiej w dniu wygaśnięcia poprzedniej. Jeśli zdecydowałeś się po raz pierwszy na zmianę dostawcy prądu, potrzebujesz zawrzeć umowę także umowę z OSD, czyli operatorem systemu dystrybucyjnego.
  • Zgłoszenie do OSD
  Niezależnie od tego, czy zmiana sprzedawcy prądu ma miejsce po raz pierwszy, czy kolejny, musisz wysłać zgłoszenie do wspomnianego wcześniej OSD. Potrzebuje on uzyskać informacje o tym, że nastąpi zmiana dostawcy prądu, jakie są strony umowy i od kiedy nastąpi zmiana. W tym celu skorzystaj z dedykowanego formularza na stronie internetowej swojego operatora.
  Niekiedy dotychczasowy licznik może nie być już odpowiedni z uwagi na nadmierne zużycie. Konieczna jest wtedy jego wymiana. Nie musisz się jednak niczego obawiać. Nad całym tym procesem będzie czuwać właśnie OSD.
  • Rozliczenie z dostawcą
  Podobnie jak przy zmianie operatora komunikacyjnego, tak zmiana operatora prądu wymaga, aby na zakończenie umowy rozliczyć się z ostatniego odczytu licznika. Takie informacje powinien otrzymać zarówno nowy, jak i dotychczasowy dostawca.
  Pamiętaj, że nie musisz odpowiadać za wszystkie te rutynowe czynności napisane powyżej. Wystarczy, że udzielisz pełnomocnictwa nowemu dostawcy, a ten zadba o wszystkie formalności za Ciebie.

  Na co zwrócić uwagę przy zmianie dostawcy prądu?

  Zanim zdecydujesz się na zmianę operatora energii, sprawdź, czy będzie to dla Ciebie opłacalne. Proste porównanie ofert nie wystarczy. Dodatkowe opłaty mogą sprawić, że nowa umowa nie będzie dla Ciebie korzystna.
  Na co zwrócić uwagę przy zmianie dostawcy prądu? Sprawdź takie rzeczy jak:
  • grupa taryfowa;
  • stała cena;
  • wysokość opłaty handlowej;
  • czas trwania umowy.
  Przed zmianą dostawcy warto także skorzystać z pomocy kalkulatorów dostępnych w internecie, które wezmą pod uwagę powyższe kwestie. Tym sposobem unikniesz podpisania niekorzystnej dla siebie umowy.

  Zmiana dostawcy prądu – podsumowanie

  Zmiana dostawcy energii elektrycznej nie jest trudna. Może być wręcz konieczna, jeśli obecna umowa jest dla Ciebie niekorzystna. Nie czekaj na kolejne podwyżki cen prądu. Zdecyduj się na korzystniejszą ofertę i zaoszczędź na domowych rachunkach.