Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Porównanie ofert dostawców prądu

   

  Wysoki rachunek za prąd może spowodować w domowym budżecie istne spustoszenie. Wobec możliwości zmiany sprzedawcy, wiele osób korzysta z tej możliwości, a jeszcze więcej się nad tym zastanawia. Ale zanim podejmiemy decyzję o „przepisaniu się”, warto porównać oferty dostawców prądu. Wszystko po to, aby osiągnąć cel, czyli obniżyć swoje rachunki za energię elektryczną. Dlatego dziś mamy dla Was kilka podpowiedzi w tym temacie. 

  Dystrybutor energii elektrycznej – kto to właściwie jest?
  Zanim zajmiemy się porównywaniem, warto wiedzieć kogo tak naprawdę ma ono dotyczyć i „o co w ogóle chodzi” z tymi dostawcami. Dystrybutor, czyli dostawca energii elektrycznej, to instytucja odpowiedzialna za infrastrukturę przesyłową na określonym terenie. Czym jest ta infrastruktura? W jej skład wchodzą między innymi linie przesyłowe, urządzenia służące do pomiarów i stacje transformatorowe. Na danym terenie działalność prowadzi jeden dystrybutor, czyli Operator Systemu Dystrybucyjnego, w skrócie zwany OSD. Do jego podstawowych zadań należy

  • prowadzenie ruchu sieciowego w sieci dystrybucyjnej,
  • eksploatacja, remontowanie, konserwowanie sieci,
  • rozwój i rozbudowa sieci,
  • współpraca z firmami energetycznymi i innymi operatorami elektroenergetycznych systemów,
  • zarządzanie mocą jednostek wytwórczych przyłączonych do sieci dystrybucyjnej,
  • realizacja zadań związanych z bilansowaniem systemu
  • gospodarowanie ograniczeniami systemowymi,
  • dostarczanie informacji operatorom innych systemów elektroenergetycznych i użytkownikom sieci,
  • umożliwianie realizacji umów przyłączonych do sieci sprzedaży prądu przez odbiorców,
  • dbanie o bezpieczeństwo pracy sieci dystrybucyjnej.

  I OSD nie możemy zmienić.

  Sprzedawca energii elektrycznej – kto to jest? 
  Sprzedawca z kolei jest pośrednikiem, który korzysta z infrastruktury należącej do OSD i odpowiada za dostawę energii elektrycznej do odbiorców. Wniosek: energię elektryczną możemy zakupić od każdej firmy posiadającej koncesję na obrót energią. Taką koncesję wydaje Urząd Regulacji Energetyki, czyli URE.

  Dystrybutor i sprzedawca – jaka jest różnica?
  Najprościej rzecz ujmując, dystrybutor to właściciel „kabli” i to on odpowiada za ciągłość dostaw i jakość prądu, a także odczyt liczników. Sprzedawca z kolei korzysta z jego urządzeń i kabli i to on sprzedaje nam prąd.

  Głównymi dystrybutorami energii elektrycznej na terenie Polski są:
  PGE Dystrybucja S.A. - posiada osiem oddziałów: Warszawa, Lublin, Białystok, Łódź-Miasto i Łódź-Teren, Skarżysko-Kamienna, Rzeszów, Zamość.
  ENERGA-OPERATOR S.A. - pełni funkcję operatora systemu dystrybucyjnego, wchodzi w skład Grupy ENERGA. Centrala ENERGA-OPERATOR S.A. znajduje się w Gdańsku, a oddziały ma Kaliszu, Olsztynie, Koszalinie Płocku, Toruniu.
  ENEA OPERATOR S.A. - działa na terenie sześciu województw: zachodniopomorskie, wielkopolskie, lubuskie, kujawsko-pomorskie, częściowo pomorskie i dolnośląskie.
  TAURON Dystrybucja S.A. - centrala w Krakowie, oddziały w Bielsku-Białej, Będzinie, Częstochowie, Legnicy, Jeleniej Górze, Opolu,, Wałbrzychu, Tarnowie, Wrocławiu, Gliwicach.

  Jak porównać oferty dostawców?
  Najlepsze odpowiedzi są zwykle najprostsze – wystarczy skorzystać z porównywarki ofert dostawców prądu.